کارتن دایکاتی چه مدل بسته بندی می باشد؟

کارتن دایکاتی

دایکات به معنای برش خورده و قالب دار است پس کارتن های دایکاتی به نوعی از کارتن گفته میشود، که قالب دارند و به وسیله قالب در دستگاه های دایکات برش میخورند.

دایکات چیست؟

کارتن دایکاتی چیست؟ قبل از اینکه راجع به این کارتن توضیح بدهیم باید معنی کلمه دایکات را بدانیم، دایکات به معنای برش خورده و قالب دار است پس کارتن های دایکاتی به نوعی از کارتن گفته میشود که قالب دارند و به وسیله قالب در دستگاه های دایکات برش میخورند.

بیشتر بدانید: محاسبه آنلاین قیمت کارتن

در ابتدای فرآیند دایکات از آن فقط برای جعبه های کفش استفاده میگردند ولی بعدها و به مرور زمان این فرآیند پیشرفت چشمگیری پیدا کرد و به طور وفور از دایکات در صنعت کارتن سازی استفاده میشود. برای دایکات کارتن ها باید قالب تهیه شود و این قالب ها برروی دستگاه دایکات نصب و سپس عمل برش کارتن انجام میشود. تولید کارتن‌دایکاتی نیاز به نیروی انسانی کمی دارد و بیشتر کار توسط دستگاه دایکات انجام میگردد.

کارتن دایکاتی

انواع دستگاه های دایکات

دستگاه روتاری که این دستگاه نسبت به بقیه دستگاه ها سرعت بیشتری دارد و قالب های آن به دلیل دورانی بودن دستگاه به صورت استوانه ای ساخته میشوند.

دستگاه فکی، دلیل نامگذاری این دستگاه به این نام شکل ظاهری آن است که شبیه فک و دهان میباشد که از بالا و پایین باز و بسته میشوند و روی ورق فشار آورده و آن را برش میدهد. قالب این دستگاه تخت است.

بیشتر بدانید: بانک قالب دایکاتی کارتن

دستگاه پینگ پنگی که شبیه میز پینگ پنگ است و با قرار دادن ورق روی نوارهای دستگاه و حرکت کردن آن ورق و قالب میان فشاری که توسط غلتک ها اعمال میگردد، کات میشود.

اکثر کارتن های تولیدی دایکاتی هستند زیرا کارتن های سفارش داده شده نیاز به قالب خاص دارند و تنها کارتن های مادر یا پستی و اسباب کشی معمولاً دایکاتی نیستد و با دستگاه خط وچاک برش داده میشوند که این دستگاه برای برش ورق نیاز به قالب ندارد. تفاوت کارتن های دایکاتی با کارتن عادی در زیبایی ظاهری وشکیل بودن آنها است زیرا طبق قاعده و قانون خاص و با داشتن قالب مشخص تولید میشوند.

چند نمونه کارتن دایکاتی

کارتن درب دارویی: این کارتن ها همانطور که از اسمشان پیداست اکثرا برای بسته بندی دارو استفاده میشوند.

کارتن ته قفلی: درب زیر این کارتن ها  درهم قفل میشود و درب آنها از نوع درب دارویی است مثل: کارتن لامپ.

کارتن تلسکوپی: این کارتن ها در دو قسمت بالا و پایین تولید میشوند که قسمت بالا به عنوان درب روی کارتن قرار میگیرد مثل: کارتن موز

کارتن دسته دار: این کارتن ها جایی به عنوان دسته دارند که حمل کالا را آسانتر میکنند که معمولا در رستوران های بیرون بر استفاده میشوند.

کارتن میوه: کارتن های میوه نیز دایکاتی هستند زیرا بخاطر شکل خاص نیاز به قالب داشته و جزو این دسته محسوب میشوند.

در کارتن های دایکاتی چاپ به دو صورت فلکسویی و افست انجام میگیرد و به خاطر ظاهر زیبای  کارتن‌دایکاتی معمولا از چاپ افست به همراه فرآیند لمینت استفاده میکنند. کارتن های دایکاتی مقاوم و مرغوب هستند و از آنها در نگهداری محصولات سردخانه ای استفاده میشود زیرا با وجود لایه های متعدد این کارتن ها رطوبت را عبور نمیدهند و به سادگی دفورمه نمیشوند.

میتوان در بسته بندی محصولات سنگین و بزرگ از این نوع کارتن ها استفاده کرد. کارتن های صادراتی میوه دایکاتی میباشند که با چاپ و طرح شکیل به خارج از کشور صادر میشوند زیرا برای صادرکنندگان زیبایی کار در شناخته شدن برندشان حائز اهمیت است.

تفاوت کارتن های دایکاتی وعادی همانطور که در بالا گفتیم شکل ظاهری آنهاست که همین موضوع باعث بالاتربودن قیمت کارتن های دایکاتی میشود ولی کسانی که زیبایی ظاهری جعبه برایشان مهم است کارتن های دایکاتی را انتخاب میکنند زیرا با زیبایی و جذاب بودن جعبه بسته بندی مشتریان بیشتری را به سمت خود میکشانند.

شرکت کارتن ساز

اگر میخواهید بسته بندی مناسبی برای کالای خود پیدا کنید و آن را به بهترین شکل راهی بازار کنید میتوانید با کارشناسان شرکت کارتن ساز مشورت نمایید تا آنها مطابق نظر و سلیقه ی شما و با درنظر گرفتن ابعاد کالای شما جعبه مورد نظر را طراحی و به مرحله تولید برسانند. شرکت کارتن ساز یکی از بهترین تولید کنندگان کارتن میباشد که توانسته مشتری ها را با تحویل بهترین کار راضی نگه دارد.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *