چاپ فلکسو چیست و چه مزایای کاربردی دارد؟

چاپ فلکسو

چاپ فلکسو یکی از انواع چاپی است که برای کارتن و جعبه های بسته بندی استفاده میگردد که معمولا برای محصولاتی با تیراژ بالا استفاده میشود.

چاپ های مختلفی وجود دارد که هر کدام دارای کاربردی می باشند. چاپ‌فلکسو یکی از انواع این چاپ ها است که در دنیای امروز استفاده های زیادی دارد. این نوع چاپ به طور مستقیم بر روی اشیاء انجام می شود و به همین دلیل یکی از چاپ های ساده و آسان محسوب می گردد، در ادامه مطلب توضیحات بیشتری درباره این چاپ می دهیم.

چاپ فلکسو چیست؟

چاپی است که در آن از کلیشه برای چاپ استفاده می شود. این کلیشه ها از جنس ژلاتینی می باشند، ابتدا طرح و لوگوی مورد نظر بر روی این کلیشه ها حک شده و سپس بر روی دستگاه فلکسو تعبیه می گردند، در مرحله ی بعد از طریق اتاق رنگ ( مخزن های جداگانه رنگ)، رنگ بر روی کلیشه پمپاژ می شود، با چرخیدن استوانه ای که کلیشه روی آن قرار دارد طرح و رنگ بر روی کاغذ، کارتن و دیگر اشیاء که چاپ باید بر روی آنها اعمال شود قرار می گیرد و عملیات چاپ انجام می شود.

کارتن فلکسویی

این چاپ برای تیراژهای بالا مناسب است و نسبتا کم هزینه می باشد. این چاپ بر روی اکثر اشیاء قابل اجراست مانند کارتن، کاغذ، فلز، پلاستیک و غیره که همین امر این چاپ را پرطرفدار کرده است. همچنین دارای یک یا دور رنگ است که امروزه با پیشرفت صنعت چاپ برای تولید رنگ دیگر، دو رنگ را با هم ترکیب می کنند.

بیشتر بدانید: فیلم تولید کارتن چهار درب با چاپ فلکسو برند زر

مزایای استفاده از چاپ‌فلکسو

۱- آسان بودن این چاپ باعث میشود گه چاپ به سرعت و آسان انجام می شود و مراحل پیچیده ای ندارد.

۲- این چاپ سرعت بالایی دارد و در تیراژهای بالا انجام می شود.

۳- قابلیت انجام چاپ بر روی انواع اشیاء، پلاستیکی، فلزی و کاغذی وجود دارد.

۴- سازگاری با محیط زیست یکی از ویژگی های این چاپ می باشد به دلیل استفاده از جوهرهای بر پایه آب و جوهرهای بازیافتی این چاپ با محیط زیست سازگاری پیدا کرده است، این جوهرها به سرعت پاک شده و برای محیط زیست سمی و خطرناک نمی باشند.

۵- فرآیند خودکار: پس از قرار دادن کلیشه بر روی دستگاه، دیگر دخالت نیروی انسانی وجود ندارد و تمام مراحل چاپ به طور خودکار انجام میگردد.

۶- ماندگاری بالا: این چاپ ماندگاری بالایی دارد و به سرعت از بین نمی رود به دلیل اینکه به طور مستقیم بر روی اشیاء انجام می شود ماندگاری آن نسبت به چاپ های دیگر بیشتر است.

۷- کم هزینه بودن: موادی که برای انجام این چاپ استفاده می شوند مانند کلیشه و قالب هزینه ی زیادی ندارند و تهیه آنها فقط برای اولین سفارش می باشد و در تولیدات بعدی نیاز به تهیه کلیشه و قالب نمی باشد، نکته دیگر محدودیت در بکارگیری رنگ ها است که شامل یک یا دو رنگ می شود به همین دلایل هزینه ی چاپ‌فلکسویی نسبت به دیگر چاپ ها پایین تر است.

کارتن بسته بندی با چاپ فلکسو

 در چاپ افست برای نگهداری و ماندگاری بهتر کلیشه بعد از اتمام عملیات چاپ آن را با آب شستشو می دهند تا جوهر روی آن شسته شود و آسیب نبیند و بتوان در تولیدات بعد از آن استفاده کرد.

سایر موارد بکارگیری چاپ‌ فلکسو

۱- در طراحی و چاپ بسته بندی های کارتنی ، جعبه های شیرینی، کاتالوگ، ست های اداری استفاده می شود.

۲- چاپ‌فلکسویی در بسته بندی های مواد غذایی بسیار پرکاربرد می باشد از انواع این مواد غذایی می توان به کارتن و جعبه های شیرهای پاستوریزه، انواع نوشیدنی ها مثل نوشابه و دلستر، پک های مواد غذایی، جعبه های فست فود و غیره اشاره کرد.

۳- به دلیل غیرسمی بودن جوهر این چاپ و قابلیت حلال بودنش در آب، گاهی در بسته بندی های دارویی نیز استفاده می شود.

۴- برای چاپ انواع لیبل نیز مورد استفاده قرار میگیرد، با یک طراحی زیبا می توان لیبل را به بهترین نحو چاپ کرد تا نظر مشتری را جذب کند.

سوالات متداول

  • آیا چاپ فلکسویی هزینه ی زیادی دارد؟ خیر، به دلیل کم بودن هزینه های جانبی در چاپ‌فلکسویی، هزینه های تمام شده آن نیز نسبت به چاپ های دیگر کمتر است.
  • چاپ‌فلکسویی شامل چند رنگ می باشد؟ این چاپ شامل یک یا دو رنگ می باشد ولی در موارد خاص برای بدست آوردن یک رنگ، رنگ ها را با هم ترکیب می کنند.
  • آیا چاپ‌فلکسو در سرعت و تیراژ بالا تأثیر دارد؟ باید گفت بله، چاپ‌فلکسو نسبت به چاپ افست سرعت بالاتری دارد و برای تیراژ بالا مناسب می باشد.

سخن پایانی

چاپ فلکسویی یکی از چاپ های پرکاریرد در صنعت کارتن و جعبه سازی می باشد که به دلیل هزینه های پایین تر نسبت به چاپ‌های دیگر مشتریان زیادی دارد و شرکت های کارتن سازی زیادی تلاش در گسترش و جذب مشتری در زمینه بسته بندی های فلکسویی دارند.

شرکت کارتن ساز سالهاست در زمینه تولید این بسته بندی ها فعالیت داشته و توانسته در بین مشتریان جایگاه خوبی پیدا کند. اگر نیاز به پک های بسته بندی فلکسویی دارید به صفحه ی تماس با ما مراجعه کرده و بعد از کسب راهنمایی و مشاوره، سفارش خود را ثبت نمایید.

۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *