بسته بندی

نحوه تولید جعبه مقوایی

نحوه تولید جعبه مقوایی

نحوه تولید جعبه مقوایی مراحل متفاوتی دارد که در این مقاله با هم بررسی میکنیم. این جعبه ها در ابعاد و اشکال مختلف و در طی مراحلی مشابه با تولید کارتن در کارتن سازی با اندکی تفاوت انجام میگیرد.

مراحل تولید مقوا

مرحله 1: اولین مرحله تولید مقوا، تهیه ی خمیرآن است. برای تهیه ی خمیر مقوا تنه ی درختان را می برند وسپس آنها را در دستگاه ساخت خمیر می ریزند تا خمیر مقوا بدست بیاید. در روش دیگر این خمیر را از مقواهای بازیافتی بدست می آورند. خمیر تولید شده از تنه ی درختان کیفیت بالاتری نسبت به خمیر بازیافتی دارد.

بیشتر بدانید: سوال متداول سفارش جعبه مقوایی

مرحله 2: در مرحله ی بعدی خمیر تهیه شده را درون دستگاه های ورق سازی قرار می دهند تا این خمیرها تبدیل به ورق های مقوا شوند. مقواها در شیت های مختلف تولید می شوند که این شیت ها عرض مشخص دارند ولی طول آنها بنابر ابعاد سفارش مشتری برش می خورد، البته جنس این مقواهای تولید شده نیز متفاوت می باشد.

مرحله 3 :سومین مرحله، انجام عملیات چاپ بر روی مقواها است. روی مقواها بیشتر چاپ افست انجام می شود، این چاپ در طرح و رنگ مختلف و بنا بر نظر وسلیقه ی مشتری و نوع محصولی که درون جعبه قرار می گیرد روی جعبه اعمال می گردد. چاپ روی مقواها براحتی قابل اجرا است و این زیبایی جعبه های مقوایی را دوچندان می کند.

علاوه بر چاپ می توان بر روی جعبه ها سلفون، نقره کوبی، طلاکوبی و خدمات دیگر نیز انجام داد. با انجام این اعمال جعبه جذابیت زیادی در بازار فروش پیدا می کند.

مرحله 4: در این مرحله مقواها را برش می زنند. برای برش مقواها از قالب استفاده می شود. قالب ها بر اساس اندازه وابعاد جعبه ای که باید تولید شود ساخته می شوند. این قالب ها را بر روی دستگاه برش قرار می دهند و سپس مقواها طبق قالب برش می خورند.

مرحله 5: در مرحله ی اخر لبه های جعبه را بهم می چسبانند، که این کار توسط دستگاه لب چسب انجام میشود. بعد از اتمام این مرحله جعبه ی مقوایی اماده ی استفاده می باشد.

انواع مقواها

مقواها انواع مختلف دارند که هر نوع کیفیت وگرماژ متفاوتی دارند. پرکاربردترین نوع مقواها، مقوای ایندربرد، کرافت، پشت طوسی و گلاسه می باشند. مقوای ایندربرد تقریبا بهترین نوع مقوا است که از نظر بهداشتی برای محصولات آرایشی_بهداشتی و تجهیزات پزشکی مورد استفاده قرار میگیرد.

مقوای کرافت: به رنگ قهوه ای تیره وروشن در بازار وجود دارد که نسبتا جنس محکم و مقاومی دارد.

مقوای پشت طوسی: که همانطور که از اسمش مشخص است رویه پشتی آن به رنگ طوسی و قسمت رویه آن سفید رنگ است. این مقوا به دلیل بهداشتی نبودن  برای بسته بندی های مواد غذایی و دارویی استفاده نمی شود.

بیشتر بدانید: جعبه دارویی

مقوای گلاسه: این مقوا براق است و معمولا برای بسته بندی اسباب بازی ها و لمینت کردن جعبه های کارتنی از آن استفاده می شود.

جعبه های مقوایی چه کاربردی دارند؟

جعبه های مقوایی وزن کمی داشته وبرای بسته بندی محصولات با وزن زیر 500 گرم مناسب می باشند. به دلیل نازک بودن مقواها، قرار دادن اشیاء با وزن سنگین داخل آنها ممکن است سبب پاره و له شدنشان  شود.

هر چقدر گرماژ مقواها بیشتر باشد مقاومت واستحکام شان نیز بیشتر می شود. گرماژ مقواها از 60 تا 500 گرم متغییر است که انتخاب گرماژ مقوا بسته به نوع و وزن محصولی دارد که داخل جعبه قرار می گیرد.

تفاوت کارتن و جعبه مقوایی

نحوه تولید جعبه مقوایی و تولید کارتن با یکدیگر متفاوت اند. کارتن های بسته بندی از چند لایه تولید می شوند که با توجه به همین لایه ها تحمل وزن محصولات سنگین را دارند، ولی جعبه های مقوایی به دلیل اینکه از یک لایه ورق مقوایی تولید شده اند تحمل وزن کالاهای سنگین را ندارند و محصولات سبک در آنها بسته بندی می شوند. مهمترین خصوصیت مقواها قابلیت چاپ بالای آنهاست. چاپ روی مقوا کیفیت و جذابیت بیشتری نسبت به چاپ روی کارتن دارد.

نحوه تولید جعبه مقوایی

مقواها ظرافت بیشتری نسبت به کارتن ها دارند و همین امر سبب می شود جعبه های مقوایی برای بسته بندی محصولات ارایشی وبهداشتی، دارویی، محصولات کادویی و دیگر کالاهای کوچک و ظریف مناسب باشند و بسته بندی این محصولات در جعبه های مقوایی شکیل تر به نظر میرسد.

سوالات متداول

آیا مقواها انواع مختلف دارند؟

 مقواها دارای انواع مختلف می باشند و متداول ترین این مقواها که در صنعت جعبه سازی کاربرد دارد شامل مقوای ایندربرد، کرافت، پشت طوسی و گلاسه می باشد.

جعبه های مقوایی برای بسته بندی چه محصولاتی به کار می روند؟

جعبه های مقوایی برای بسته بندی محصولاتی که وزن کمی دارند استفاده می شوند زیرا این جعبه ها تحمل وزن زیاد را ندارند.

قیمت جعبه های مقوایی چگونه محاسبه می شود؟

 قیمت جعبه های مقوایی با توجه به ابعاد محصول، نوع مقوا و گرماژ آن محاسبه می شود و نکته دیگر اینکه درمحاسبه قیمت، تیراژ میباشد که هر چقدر تیراژ بالا باشد قیمت تمام شده کمتر میشود.

درباره شرکت کارتن ساز

شرکت کارتن ساز با سالها تجربه در زمینه ی تولید جعبه های مقوایی توانسته جزء بهترین تولید کنندگان این صنعت باشد. این شرکت می تواند با تولید جعبه های مقوایی متناسب با محصولتان و انجام بهترین خدمات چاپ روی جعبه های بسته بندی بنا بر سلیقه ی شما، درفروش بیشتر محصولاتتان به شما کمک نماید. شما میتوانید جهت ثبت سفارش با مشاورین ما در قسمت فروش تماس حاصل نمایید.

[ثبت امتیاز]

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.