بسته بندی زعفران از سنتی تا مدرن

بسته بندی زعفران

بسته بندی زعفران در طرح های مختلف مقوایی و کارتنی در بازار موجود است. این ادویه پر خاصیت و گران قیمت، کم و بیش در بین تمامی اقشار جامعه به صورت پاکتی و جعبه های کوچکتر هم به مصرف میرسد.

زعفران یکی از محصولات صادراتی مهم کشورمان ایران است که نوع بسته بندی برای آن بسیار مهم است. ایران با تولید سالیانه ۳۰۰ تن زعفران یکی از مهم ترین صادرکننده های بازار جهانی است. در این مقاله متوجه میشویم که چه بسته بندی هایی وجود دارد و کدام برای کسب و کار زعفران مناسبتر است.

همه چیز در رابطه با زعفران

زعفران ادویه پرارزشی است و خواص بسیاری مانند افزایش هورمن شادی در بدن را دارد. ایران سهم عمده از بازار جهانی را در اختیار دارد و بیش از ۸۰% زعفران جهان از کشورمان تامین میشود. استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی از نظر تولید کشور، در رتبه اول قرار دارند.

خبری که شنیده می شود این است که تعدادی از کشورها با خرید عمده زعفران ایران، آن را به اسم خود میفروشند و مرغوبیت کالای ایران را به پای خود تمام می کنند. این موضوع برای هر ایرانی ناراحت کننده است، اما چگونه میتوان این مشکل را برطرف کرد؟ تولیدکنندگان و حتی برداشت کنندگان زعفران اگر بجای فروش عمده، در بسته بندی شیک و فانتزی محصول را وارد بازار کنند؛ هم صادرکننده و تولید کننده سود زحمات خود را چند برابر می کند و هم از وقوع چنین اتفاقاتی جلوگیری میشود.

برداشت زعفران به یک شکل دیگر انجام میشود که به آن زعفران دسته یا دخترپیچ می گویند.

نام زعفران دسته، کمتر به گوشمان رسیده است. زمانی که رشته زعفران از گل زعفران جدا شود با دسته ی سفیدی که در انتهای آن است دسته بندی میشود که اصطلاحا به آن دسته می گویند. چیدن و دسته کردن زعفران کار ظریفی است و احتیاج به صبر و حوصله زیادی دارد، به همین علت بیشتر بانوان این کار را انجام می دهند و بر همین اساس نام دخترپیچ بر روی آن گذاشته شده است.

پاکت و جعبه زعفران

پک بسته بندی مناسب و شکیل علاوه بر جلوه‌ی زیباتر، به حفظ کیفیت محصول نیز کمک می کند. ایران از زمان قدیم زعفران را به کشورهایی مثل روم و یونان صادر می کرد و بعد به واسطه حمله مغول به چین برده شد. امروزه این ادویه در همه جای دنیا شناخته شده است. حتی نام انگلیسی آن (Saffron) برگرفته از نام پارسی زعفران است و نشان گر قدمت این ادویه در ایران می باشد.

بیشتر بدانید : نکات مهم در خصوص کارتن صادراتی

انواع بسته بندی

به این نکته باید توجه کرد که در صورت قرارگیری زعفران در مقابل نور خورشید و یا اکسیژن، بو و طعم خود را به مرور زمان از دست می دهد. بنابراین برای حفظ کیفیت محصول، کارتن و جعبه مناسب در نظر گرفته میشود.

زعفران به دلیل ظریف و سبک بودن، قیمت و حساسیت بالا به صورت گرمی(g) و مثقالی به فروش میرسد و برای آن بسته بندی های کاغذی و مقوایی در نظر گرفته می شود که بیشتر این جعبه های مقوایی و از جنس ایندبرد هستند.

امروزه از پک های بسته بندی شیک و فانتزی زیبایی به خصوص در بخش صادرات استفاده میشود. تولیدکنندگان می توانند با خلاقیت بهتر در بسته بندی با استفاده از جعبه هارد باکس، کیبوردی و جعبه هایی که زعفران در شیشه یا طلق به همراه کارتن است، سهم فروش بیشتری به خصوص در بازار خارجی پیدا کنند.

در داخل کشور به دلیل شناخت محصول برای عموم مردم هزینه زیاد برای بسته بندی زعفران را کاهش دادند و بیشتر از پاکت و جعبه استفاده میشود.

برای جابه جایی جعبه ها در حجم زیاد کارتن مادر به کار میرود. بسته بندی مقوایی و کارتنی هم از نظر حمل و نقل راحت است و جنبه ی بازیافتی دارد. اما چرا این حجم از طراحی و شکل های مختلف از جعبه زعفران وجود دارد؟

نسبت به قدرت خرید مشتریان، بسته بندی های مختلف در هر منطقه پخش می شود و هزینه ی بسته بندی به قیمت محصول اضافه میگردد. برای آشنایی بیشتر با انواع طراحی و چاپ به لینک درج شده مراجعه کنید.

بسته بندی زعفران

ساخت و تولید جعبه زعفران

کارتن زعفران نسبت به اینکه صادراتی است یا برای بازار داخل، دارای انواع مختلفی است. در صادرات از جعبه های شیک و لاکچری با مقاومت بالا استفاده میشود تا علاوه بر برند کردن محصول، از بروز هر گونه آسیب جلوگیری شود.

برای بسیاری از افراد سوال است که به دلیل شرایط فعلی ایران مانند تحریم و کمبود متریال و … بسته بندی کشورهای دیگر مرغوبتر است؟ تا زمانی که اطلاعات کافی در خصوص جعبه سازی در ایران نداشته باشید این تفکر کاملا منطقی است اما باید گفته شود کارتن سازی هایی مانند کارتن ساز حتی سفارش ساخت جعبه از کشورهای خاورمیانه دارد.

امروزه در کشور با پیشرفت صنعت کارتن سازی و جعبه سازی شاهد رشد قابل توجه ای در این زمینه هستیم و در رقابت با کشورهای دیگر برابری میکنیم. نمونه جعبه صادراتی زعفران در تصاویر درج شده موجود می باشد.

با مشاوره از کارشناسان و متخصصان در زمینه جعبه و بسته بندی در شرکت های معتبر کارتن سازی میتوانید با آگاهی کامل از طرح های متنوع و شناخت بسته بندی در بازار، طرح مدنظرتون انتخاب و یا سفارشی سازی کنید تا برای شما تولید شود.

روش سنتی بسته بندی

روش دیگری وجود دارد که از دیرباز مرسوم بوده و آن را روش سنتی می گوییم. در روش‌سنتی در خانه بسته بندی زعفران انجام میگیرد که از نظر بهداشتی مورد تایید نیست و حتی برای بازار داخل هم توصیه نمی شود. اگر به دنبال بهره وری بیشتر هستید و قصد ندارید که سود زحمت خود را تقدیم به واسطه گرها کنید، بهتر است روش های جدید را جایگزین راه های قدیمی کنید.

برند سازی زعفران

پیشتر گفته شد آنچه که باعث میشود تا در بازار جهانی صادرات زعفران به اندازه ای که لایق آن هستیم رشد کنیم تنها بهبود کیفیت‌ بسته بندی است. درباره انواع جدیدترین بسته بندی ها برای صادرات و بازار داخلی صحبت شد که با توجه به نحوه ی توزیع کالا، نوع آن انتخاب میشود.

ما می توانیم با بسته بندی مناسب از سایر رقبا پیشی بگیریم و حتی طرح کسب و کار برند خود را تا اولین سطح بازار جهانی ببریم. به این ترتیب علاوه بر سود بیشتر، به حفظ جایگاهی که به آن تعلق داریم کمک کرده ایم. نکته ی حائز اهمیت این است که تا حد امکان از فروش عمده زعفران خوداری کنید و برای شناخته شدن برند از بسته بندی های شیک و خاص استفاده کنید.

چاپ و طراحی بسته بندی

برای بسته بندی صادراتی در جهت بهتر جلوه دادن به جعبه و کارتن از خدمات چاپ مثل سلفون، طلاکوبی، یووی و … استفاده می شود. در بسته بندی زعفران برای بازار داخلی به دلیل اینکه مردم شناخت کافی از محصول دارند از متریال گران و خدمات چاپ کمتری استفاده میشود. با این حال طراحی بسته بندی در فروش محصول همیشه حائز اهمیت است.

جعبه های ته قفلی، کیبوردی، استندی و … برای بخش صادرات استفاده میشود که بیشتر از چاپ با کیفیت تری مانند لمینت بهره میبرند. از بسته بندی های کارتنی زعفران برای مصرف روزانه استفاده میشود و پاکت زعفران بیشتر برای بازار داخلی مناسب است.

خرید جعبه و پاکت زعفران

پک بسته بندی زعفران شیک و مناسب تا چند برابر می تواند سود تولیدکننده را بیشتر کند. قیمت جعبه کارتن و بسته بندی زعفران در نوع های مختلف، متغیر است. برای مثال برای جعبه صادراتی علاوه بر متریال بکار رفته و طرح، چاپ و خدمات بکار رفته در ظاهر جعبه بسیار تاثیرگذار است و به نسبت هزینه بکار رفته در بسته بندی، قیمت نهایی مشخص می شود.

کارگاه و کارخانه های بسته بندی معتبر می توانند بهترین نوع جعبه با قیمت مناسب و طرح خاص سفارشی را به شما عزیزان ارائه دهند.

سخن پایانی

امروزه بسته بندی محصولات، در فروش و حفظ کیفیت آن ها نقش بسزایی دارد. نحوه ی خرید محصولات تغییر کرده است و علاوه بر کیفیت آنها، بسته بندی دلیلی دیگری بر انتخاب است. برای حفظ کیفیت کالا و بالا نگه داشتن جایگاه در میان رقبا، باید از بسته بندی با متریال مرغوب، طرح و مدل جذاب استفاده کنید.

کارتن ساز با بیش از یک دهه تجربه در زمینه ساخت انواع جعبه های کارتنی و مقوایی، آماده ارائه مشاوره به همه ی مشتاقان خرید جعبه و بسته بندی با کیفیت می باشد.

همچنین این مجموعه در زمینه کارتن صادراتی فعالیت داشته و جعبه های صادرات زعفران به آلمان و اسپانیا از جمله نمونه کارهای آن می باشد. برای مشاوره و ثبت سفارش بر روی لینک تماس با ما کلیک کنید.

۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *