فلوت کارتن

فلوت کارتن

فلوت کارتن یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده جعبه های کارتنی میباشد که موجب استحکتم بیشتر و مقاومت کارتن بسته بندی خواهد شد.

فلوت چیست؟

 فلوت کارتن لایه موج داری است که در کارتن ها می بینیم. این لایه های چین دار یا کنگره مانند را فلوت می نامند که در ادامه درباره ی وجود آنها در کارتن های بسته بندی توضیح می دهیم.

فلوت کارتن

بیشتر بدانید: فلوت کارتن و کاربرد انواع آن

انواع فلوت کارتن

فلوت ها را با توجه به ضخامت و ارتفاع  موج و چین آنها دسته بندی می کنند، البته در اصطلاح به این موج ها کنگره هم گفته می شود. وجود این کنگره ها در صنعت تولید کارتن و جعبه بسته بندی بسیار حائز اهمیت است و تولیدکنندگان جعبه و کارتن بسته بندی به موضوع فلوت در تولیدات خود بسیار اهمیت می دهند. فلوت ها را معمولا به ۵ دسته تقسیم می کنند که شامل فلوت های A.B,C,E,F میباشند.

فلوت نوع A

اولین نوع فلوت از نظر استحکام و مقاوم بودن فلوت A است این نوع فلوت به دلیل ضخامت و ارتفاع بیشترش نسبت به بقیه انواع فلوت ها سبب استحکام بیشتر کارتن ها می شود و کارتن های بسته بندی را در برابر ضربات احتمالی مقاوم تر می کند ارتفاع فلوت ای بین ۴/۵ تا ۵ میلی متر است.

فلوت نوع B

این فلوت نسبت به فلوت A ارتفاع و ضخامت کمتری دارد ولی این تفاوت آنچنان مشخص نیست به طوریکه گاهی تشخیص این دو نوع فلوت از هم  کار دشواری است ارتفاع این فلوت بین ۱/۲ تا ۹/۲ میلی متر می باشد.

فلوت نوع C

 فلوتی که بیشترین کاربرد را در صنعت کارتن سازی دارد فلوت C می باشد ارتفاع این نوع فلوت ما بین فلوت A و B می باشد وتوانایی تحمل وزنی معادل ۱۲ کیلوگرم را دارد. ارتفاع کنگره های این فلوت ۵/۳ تا ۷/۳ میلی متر است.

فلوت نوع E

فلوت نوع E ضخامت و ارتفاع کمتری نسبت به انواع فلوت های ذکر شده دارد و ارتفاع کنگره های آن بین ۱/۱ تا ۶/۱ میلی متر می باشد و بخاطر ظرافت و زیبایی که به جعبه های بسته بندی می دهد اکثر مشتری های جعبه بسته بندی تمایل به استفاده از این نوع فلوت در تولید جعبه هایشان را دارند در جعبه های بسته بندی لمینتی بیشتر از فلوت نوع E استفاده می شود.

فلوت نوع F

 فلوت نوع F کمترین کاربرد را در صنعت کارتن سازی دارد و به دلیل ضخامت و ارتفاع کمی که دارد بیشتر در تولید جعبه های ادکلن و عطر از آن استفاده می شود ارتفاع کنگره های این فلوت ۰.۸ میلی متر است.

به چه دلیل از فلوت در تولید کارتن بسته بندی استفاده می شود؟

در بالا با انواع فلوت آشنا شدیم وجود فلوت در استحکام و مقاومت کارتن ها بسیار حائز اهمیت است، این فلوت ها وقتی در لایه های ورق قرار بگیرند و این ورق ها تبدیل به جعبه های بسته بندی شوند باعث افزایش استحکام کارتن می شوند و آنها را نسبت به ضربات احتمالی مقاوم تر می کنند و مشتری با خیال راحت تری کالای خود را درون این جعبه های بسته بندی قرار می دهد. البته در ساخت کارتن ها میتوان از ورق های صاف نیز استفاده کرد ولی این کار استقامت جعبه های بسته بندی را پایین آورده و ممکن است جعبه ها در طی جابجایی له و پاره شوند . گاهی برای تولید کارتن هایی که باید در سردخانه نگهداری شوند از فلوت هایی استفاده می شود که خاصیت ضد آب و رطوبت دارند این کار از ورود آب و نم به کارتن ها در سردخانه ها جلوگیری می کند.

لایه های کارتن چه انواعی دارند؟

کارتن ها از ورقه هایی در لایه های مختلف تولید می شوند، این لایه ها شامل سینگل فیس یا دولایه، سه لایه، پنج لایه و ۷ لایه می باشند ولی بیشترین مصرف در صنعت تولید کارتن ورق ۳ لایه و ۵ لایه است که فلوت های به کار رفته در این ورق ها C و B می باشند و کمترین مصرف در صنعت کارتن سازی ورق ۷ لایه است که به دلیل ضخامت بالای آن برای بسته بندی کالاهای بسیار سنگین مورد استفاده قرار می گیرد.

کارتن با ورق سنگل یا دولایه: این کارتن از یک فلوت که معمولا نوع B یا C است و یک ورق مسطح تولید می شود خاصیت ورق مسطح این است که به فلوت ها اجازه ی حرکت نمی دهد. این نوع کارتن فقط قابلیت لمینت شدن را دارد و چاپ فلکسویی روی آن انجام نمی شود.

کارتن با ورق سه لایه: کارتن سه لایه از یک فلوت که ازنوع E،B، و C است به همراه دو ورق مسطح تولید می شود این نوع کارتن نسبت به کارتن سینگل وزن بیشتری را تحمل می کند.

کارتن پنج لایه: این نوع کارتن از ترکیب دو فلوت و ۴ ورق صاف تولید می شود فلوت های به کار رفته در این کارتن معمولا BC، EC، و EB می باشند این کارتن ها تحمل وزن بالایی دارند و برای کالاهای سنگین و شکستنی گزینه ی مناسبی هستند.

سوالات متداول

چرا در تولید کارتن فلوت به کار می رود؟

 در جواب باید گفت فلوت با داشتن شکل کنگره ای مقاومت کارتن را بالا برده و از آسیب های نظیر شکستن و له شدن جلوگیری می کند.

فلوت ها به چند دسته تقسیم می شوند؟

 فلوت ورق ها به ۵ قسمت تقسیم می شوند که به ترتیب ضخامت و ارتفاع A, B, C, E, F می باشند.

آیا فلوت در تعیین قیمت کارتن تاثیر دارد؟

 باید گفت بله، اگر در تولید ورق از فلوت هایی با جنس بازیافتی که به ایرانی معروف هستند استفاده شود قیمت کارتن کمتر می شود ولی استحکام و مقاومت کارتن نیز پاییم می آید.

درباره شرکت کارتن ساز

شرکت کارتن ساز با تیمی قوی و فعال می تواند در انتخاب نوع کارتن به شما کمک نماید تا با راهنمایی های تیم مشاور ما بهترین نوع ورق را در تولید جعبه های بسته بندی خود انتخاب کنید و کالای خود را با اطمینان خاطر بیشتر در جعبه ها، بسته بندی نمایید. شما میتوانید جهت مشاوره وثبت سفارش با کارشناسان فروش ما تماس حاصل نمایید.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *