کارتن ۴ لایه

کارتن 4 لایه

کارتن ۴ لایه به علت اینکه به تازگی وارد باز شده است و اصطلاحا نوظهور است و مثل دیگر کارتن های لایه دار، شناخته شده نیست. این نوع از کارتن مانند سایر آنها مقاومت بالایی دارد؛ در ادامه مقاله در خصوص ساختار آن و اینکه چرا با کارتن‌ پنج لایه اشتباه گرفته میشود، صحبت میکنیم.

همه چیز در رابطه با کارتن ۴ لایه

کارتن ۴لایه از جدیدترین نوع کارتن‌های لایه دار است که ساخت آن در گروه تولیدی کارتن ساز انجام می شود. کارتن چهار لا از ۲ لایه فلوت و ۲ لایه لاینر (مسطح) تشکیل شده است که همانند جعبه سینگل فیس(۲لا) حتما لمینت می‌شود تا ظاهر زیبایی پیدا کند و استحکام کارتن‌ بیشتر از قبل میشود.

بیشتر بدانیم : کارتن لمینتی چیست و چطور از آن استفاده می شود؟

چرا کارتن چهار لایه حتما لمینت می‌ شود؟

در کارتن ۴ لایه به خاطر ترتیب لایه ها، لایه پایانی فلوت است و به سبب ساختار ورق فلوت (موج دار)، ظاهر زیبایی ندارد به همین علت همیشه بر روی آن یک لایه لمینت اعمال میشود که با داشتن لایه لمینتی علاوه بر زیبایی و شکیل بودن کارتن، مقاومت آن هم افزایش می یابد.

حال این سوال پیش میاید که چرا کارتن چهارلا با ۵لا اشتباه گرفته میشود؟ پاسخ این سوال ساده است، به علت آنکه یک لایه لمینت در کارتن‌۴ لایه قرار میگیرد و آن را به عنوان لایه های اصلی کارتن در نظر میگیرند؛ اما باید به نکته توجه کرد که در صنعت کارتن سازی منظور از کارتن‌لایه دار لایه های اصلی آن است و خدماتی مثل لمینت جزو لایه به حساب نمی آید.

برای درک بهتر فرض کنید در کارتن ۵لا که ورق انتهایی آن لاینر است خدمات لمینت صورت بگیرد. در هیچ جعبه سازی گفته نمیشود که این‌کارتن ۶ لایه است بلکه با نام کارتن لمینتی ۵لایه شناخته میشود هر چند یه لایه دیگر(لایه لمینت) که پوستر هم نام دارد بر روی لایه پنجم توسط دستگاه های اتوماتیک چسبانده شده باشد.

آیا از کارتن چهار لایه بجای ۵لایه استفاده میشود؟

کارتن های لمینتی 4 لایه و 5 لایه

تا بحال به این فکر کرده اید چرا کارتنها در لایه های مختلفی تولید میشوند؟ و الان که متوجه قیمت کمتر کارتن ۴لایه شدید آیا لازم است آن جایگزین کارتن ۵لایه شود؟ بله درست حدث زدید؛ هر نوع‌ کارتن متناسب با شرایط محصول ساخته میشود و به همین علت مشاوره با کارشناسان و متخصصان این حوزه امری واجب است تا انتخاب صحیحی صورت پذیرد.

خیلی از کسانی که با اطلاعات کم و تنها به منظور کاهش هزینه ها، جعبه با قیمت کمتر خریداری میکنند دچار ضرر و زیان فاحشی میشوند. زیرا کالای آنها به دلیل بسته بندی نامناسب آسیب میبیند و دیگر قابل استفاده نیست.

با راهنمایی گرفتن از کارشناسان فروش می توانید تعیین کنید کدام جعبه‌ کارتن‌ بسته بندی برای کالای شما مناسب است و در صورتی که بتوانید هم از کارتن ۴ لایه و هم ۵ لایه استفاده کنید، با توجه به کاربرد و سلیقه ی شما کارتن‌ مورد نظر انتخاب می شود.

همانطور که در عکس بالا مشاهده میکنید از نظر ظاهری فرقی میان کارتن ۵لایه لمینتی و ۴لایه لمینتی وجود ندارد. به همین دلیل ممکن است در صورت آشنا نبودن با لایه های کارتن بعضی تولیدکنندگان کارتن چهار لایه را به اسم کارتن پنج لایه بفروشند و این موضوع چندان حرفه ای و خوشآیند نیست.

همیشه توصیه می شود خرید جعبه و کارتن از تولیدکنندگان بنام و شناخته شده انجام شود تا از اینگونه اتفاق ها جلوگیری به عمل بیاید.

امروزه با توجه به فراوانی متریال های مختلف برای کاغذ و مقوا، میتوان نوع های مختلفی از هر جعبه‌کارتن را ارائه کرد. در جدول ذیل تعدادی از ترکیبات کارتن چهار لایه آورده شده است.

ترتیب قرارگیری لایه های مختلف برای کارتن چهار لایه

ترتیبتوضیحات
کرافت-فلوت-کرافت-فلوتدر لایه لاینر با کرافت ۲۰۰ گرم
کرافت-بازیافتی-کرافت-بازیافتی
کرافت-فلوت-کرافت-فلوتدر لایه لاینر با کرافت ۱۳۰ گرم
کرافت-بازیافتی-کرافت-بازیافتی
تست لاینر-فلوت-تست لاینر-فلوتتست لاینر
تست لاینر-بازیافتی-تست لاینر-بازیافتی
بازیافتی-فلوت-بازیافتی-فلوتلاینر بازیافتی
بازیافتی-بازیافتی-بازیافتی-بازیافتی

تولید ورق کارتن ۴ لایه

در خصوص تولید کارتن، کمی تخصصی تر نگاه می کنیم و به بررسی نوع لایه های فلوت می پردازیم. ورق فلوت نوع های مختلفی دارد که در اکثر مواقع در کارتن‌چهار لایه از فلوت نوع E و C استفاده می شود تا مقاومت کارتن‌ بالا رود.

برای آگاهی بیشتر در خصوص کارتن های لایه دار و ورق فلوت، مطالعه مقالات کارتن ۲ لایه، کارتن ۳ لایه و کارتن ۵ لایه پیشنهاد می شود.

قیمت کارتن ۴ لایه

برای خرید کارتن ۴ لایه ابتدا با کارشناسان و متخصصان در خصوص محصول و کالا صحبت میشود و با توجه به ابعاد، وزن، تیراژ و شرایط عرضه محصول، نوع کارتن‌ و خدمات چاپ انتخاب می شود. همانطور که گفته شد کارتن‌۴لایه قیمتی پایین تر از ۵ لایه دارد اما باید بررسی شود که مناسب مصرف محل مورد نظر هست یا خیر و بعد هزینه نهایی مشخص می‌شود و به مرحله ی تولید میرسد.

کارتن ساز همیشه در جهت پیشرفت و سهولت در بسته بندی و فروش هر چه بهتر تولید کنندگان کالا در بازار، تلاش می کند با به بروزترین دستگاه ها، جدیدترین نوع ساخت کارتن و جعبه انجام شود تا بهترین خدمات را ارائه دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و انجام مشاوره به صفحه‌ی تماس با ما مراجعه کنید.

۳.۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *