کارتن ۵ لایه و مزایای استفاده از آن

کارتن 5 لایه

کارتن ۵ لایه از گروه کارتن‌های لایه دار مانند سینگل فیس و ۳ لایه است. تولیدکنندگان کارتن به منظور راحتی در بسته بندی و اطمینان بیشتر مصرف کنندگان در خصوص مقاومت آن، کارتن ۵ لایه را ارائه کردند.

همانطور که از نام آن مشخص است تعداد لایه های بیشتری دارد و در موارد زیادی مانند بسته بندی کارتن محصولاتی با وزن سنگین و صادرات به کار می‌رود. در ادامه مطلب درباره مشخصات این جعبه کارتن و کاربرد آن، صحبت می کنیم.

ورق کارتن ۵‌ لایه چیست؟

کارتن ۵‌ لایه از ساختار پیچیده ای تشکیل نشده است و تنها در تعداد لایه ها با کارتن ۳ لایه متفاوت است. این کارتن از ۳ لایه لاینر (مسطح) و ۲ لایه فلوت (کنگره دار یا موجدار) تشکیل شده است و ترتیب قرارگیری به این شکل می باشد: که بعد از هر لاینر یک فلوت چسبانده میشود.

با مراجعه به توضیحاتی که در مقاله کارتن ۳ لایه در خصوص لایه ها گفته شده است درک کاملتری از ساختار کارتن های لایه دار خواهید داشت و کارتن ۵ لایه هم از ترکیبات جنسی لایه های آن تشکیل شده است.

نوع لایه های کارتن پنج لایه

لایه فلوت از انواع مختلفی (A, B, C, E, F) می‌باشد که با توجه به نیاز مشتری و وزن، شرایط و ابعاد کالایی که در درون جعبه کارتن قرار می‌گیرد، نوع لایه به کار رفته در کارتن متفاوت است و بر روی قیمت نهایی تاثیر گذار خواهد بود.

این امکان وجود دارد به صورت ترکیبی در تولید کارتن از دو فلوت BC ، EF و یا غیره استفاده شود. در حقیقت کارتن ۵لایه از فلوت‌های یکسان ساخته نمیشود. با مشاوره از متخصصان و کارشناسان در این حوزه می توانید متناسب با محصول، نوع فلوت را انتخاب کنید.

انتخاب ورق کارتن متناسب با محصول و کالا

کارتنهای ۵ لایه با توجه به اینکه فلوت و لاینر از چه متریالی ساخته شده باشند متفاوت هستند. متریال به کار رفته در این کارتن به انتخاب مشتری و شرایط محصول گزیده میشود و همچنین فلوت آن که پیشتر توضیح داده شده است، میتواند از نوع‌های مختلف باشد.

در جعبه سازی کارتن ۵ لایه، نوع فلوت و اینکه لایه ها از چه جنسی باشند با توجه به نحوه استفاده و کاربرد، مشخص میشود. میتوانید با مراجعه به مقاله فلوت کارتن، اطلاعات بیشتری در خصوص این لایه مطالعه کنید.

کاربرد کارتن های پنج لایه

کارتن ۵ لایه در مواردی که کالا شکستنی و آسیب پذیر است مانند ظروف و برای جابه جایی وسایل سنگین مانند قطعات صنعتی و الکترونیکی مناسب است. همچنین با استفاده از ورق ضد رطوبتی کرافت سنگین در این نوع کارتن، برای نگهداری محصول و مواد غذایی در سردخانه ها و صادرات به کار می رود.

چه زمانی از کارتن ۵‌لایه استفاده می کنیم؟

جعبه و بسته بندی در برند کردن یک محصول بسیار مهم است و در کنار آن، بالا نگه داشتن کیفیت محصول، باعث ماندگاری میشود؛ همین امر تولیدکنندگان را به فکر می اندازد که از کارتن های مقاومتر و با متریال بهتر استفاده کنند تا از دست رفتن کیفیت محصولات، به صفر برسد. به همین دلایل کارتن های لایه دار مورد استفاده بیشتر تولیدکنندگان است.

همچنین به هنگام صادرات که باید مسافت طولانی تری طی شود و ماندگاری کیفیت محصول و جلوگیری از هر آسیب احتمالی اهمیت ویژه دارد، اصولا از کارتن پنج لایه بیشتر استفاده میشود.

خدمات چاپ کارتن

کارتن پنج لایه با ابعاد بزرگ تولید می شود و بیشتر در این کارتن‌ها از چاپ فلکسو استفاده می‌شود که از نظر هزینه هم مقرون به صرف تر از چاپ افست است؛ اما در مواردی مانند جعبه کارتن وسایلی که نیاز به بسته بندی جذابتر دارند از کارتن لمینتی استفاده می شود.

تفاوت کارتن سه لایه و پنج لایه

همان طور که گفته شد این کارتن‌ها در بیشتر بسته بندی ها بکار می روند و به علت مقاومت خوبشان، از این نوع کارتنها در بخش صادرات هم بسیار استفاده میشود. این کارتنها از ساختار مشابهی برخوردارند و فقط در تعداد لایه‌ها متفاوت هستند. هر دو این جعبه‌کارتن در برابر ضربه مقاوم هستند اما کارتن پنج لایه به علت داشتن لایه های بیشتر دارای مقاومت بالاتری است.

با توجه به نوع و حساسیت کالا، کارتن مورد نظر انتخاب می شود. به طور کلی برای کالاهایی با حساسیت بالا مانند وسایل شکستنی و یا حمل و نقل در مسافت‌های طولانی مانند صادرات میوه و … که در برابر ضربه و شرایط آب و هوایی آسیب پذیر می باشند از کارتن‌های ۵لایه استفاده می شود.

قیمت و خرید کارتن ۵‌ لایه

همان طور که گفته شد در جعبه سازی کارتن پنج لایه، تعداد لایه‌های مقوایی بیشتری نسبت به کارتن‌ ۳ لایه به کار رفته است و به همین علت قیمت نسبتا بیشتری دارد ولی هزینه چاپ و خدمات چاپ در هر دو با ابعاد مشخص یکسان میباشد.

اگر به دنبال جعبه محکم و مناسب برای بازار داخلی و یا صادرات محصول خود هستید کارتن ۵ لایه و ۳ لایه انتخاب مناسبی است.

گروه تولیدی کارتن ساز با سالها تجربه در زمینه تولید جعبه و کارتن بسته بندی + انواع چاپ در این حوضه، آماده پاسخگویی و مشاوره به شما عزیزان است. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه‌ی تماس با ما مراجعه کنید.

۴.۵/۵ - (۴ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *