خدمات چاپ کارتن و جعبه بسته بندی

خدمات چاپ و پس از چاپ

خدمات چاپ جعبه و کارتن بسته بندی شامل سلفون، برجسته سازی، طلاکوبی، امباس،متالایز، هیبرید، یووی موضعی و غیره میباشد که هر یک با توجه به عملکردی که دارند برای زیباتر شدن جعبه و کارتن بسته بندی انجام می گیرند.

خدمات‌چاپ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

انواع خدمات چاپ کارتن و جعبه بسته بندی نام برده شده تنها در چاپ افست میسر است که در ادامه هر یک را با ویژگی های آن توضیح خواهیم داد ولی قبل از آن لازم است ابتدا بپردازیم به عنوان خدمات چاپ.

خدمات چاپ چیست؟

خدمات چاپ به مجموعه ای از فرآیندها و عملکردها گفته میشود که برای زیباتر شدن جعبه و کارتن بسته بندی انجام میگیرد. این خدمات گاهی در حین چاپ و گاهی بعد از چاپ اعمال میشود که باید گفت که اکثر این خدمات را خدمات پس از چاپ می نامند. تمامی این خدمات به شکل اختیاری و در صورت درخواست مشتری انجام میگیرد.

البته برخی از موارد نیز در صورتی که کالا صادراتی باشد الزامیست. مثلا کارتن های بسته بندی ای که قرار است در سردخانه ها و کانتینرهای یخچال دار قرار گیرد و حمل گردند، آنجاست که سلفون روی بسته بندی مدنظر حنیاز است اعمال گردد زیرا گذشته از افزایش زیبایی جعبه بر استقامت آن افزوده و از نفوذ حداکثری رطوبت به کارتن و مقوا می کاهد.

قبل از توضیح درباره خدمات چاپ، بهتر است اول با یکسری از نکات که حائز اهمیت است آشنا شوید. همانطور که گفته شد، خدمات پس از چاپ تنها بر روی چاپ افست انجام میگیرد و در کارتن های فلکسویی هیچ نوع خدمات پس از چاپی امکان انجامش وجود ندارد.

چاپ افست در مقوا به شکل مستقیم روی آن انجام میگیرد ولی در کارتن طرح درخواستی و تمامی خدمات پس از چاپ روی پوستر(مقوا چاپ خورده) انجام شده و آن پوستر روی شیت کارتن توسط دستگاه های اتوماتیک چسبانده شده و در نهایت به مرحله برش رسیده و مدل جعبه قابل مشاهده میگردد.

بیشتر بدانید : خرید جعبه مقوایی با طرح و مدل های متنوع و فانتزی

سلفون مات و براق

یکی از خدمات چاپی که بیشترین مصرف را در حوزه چاپ و بسته بندی دارد، سلفون میباشد. سلفون پوشش نایلونی است که به دو شکل براق، مات و مخملی وجود دارد. سلفون براق همانطور که از اسمش پیداست دید براقی به بسته بندی میدهد به گونه ای که اگر در یک فروشگاه، بسته بندی هایی با سلفون براق وجود داشته باشد انعکاس نور روی آن به خوبی مشخص است و سطح براق تری دارند.

سلفون مات برخلاف سلفون براق یک پوشش نرم و مات تری به ظاهر بسته بندی میدهد که المان های زیبایی مثل یووی موضعی روی سلفون مات و مخملی قابل اجراست و روی سلفون براق انجام نمیشود.

سلفون مات مخملی مثل سلفون مات میباشد که پوشش مختصر تر و بافت نرم تری به روی چاپ جعبه میدهد. تنها تفاوت این نوع سلفون با مدل براق و مات، آن است که به دلیل بالا بودن هزینه تولید آن در تیراژهای پایین انجامش مقرون به صرفه نیست؛ به گونه ای که باید به صورت رول تهیه شده و استفاده شود.

طلاکوبی و نقره کوبی

این طرح ها از طریق کلیشه فلزی با حرارت خاص که حاوی رنگ های طلایی، نقره ای و سایر رنگ های مدنظر دیگر میباشد، روی خود مقوا یا پوستر کارتن می چسبد و یک فرو رفتگی جزئی و براقیت زیادی ایجاد میکند. این شکل از خدمات روی سلفون مات و براق قابل اجراست و زیبایی چشمگیری به جعبه میدهد.

اکثرا طلاکوبی، نقره کوبی یا رنگین کوبی برای نوشته های شعاری، لوگو یا برند و یا نام تجاری محصول انجام میگیرد که به گونه ای باعث بهتر دیده شدن آنها میگردد.

یووی موضعی

یووی بیشتر روی سلفون مات یا مقواهای مات انجام میگیرد. در یووی موضعی قسمتی از لوگو، نوشته، طرح و یا عکس مهم بسته بندی را براق میکنند که در یک نگاه به شکل برجسته یا سه بعدی دیده میشود. این نوع پوشش از طریق شابلون توری به روی محل مورد نظر قابل اجراست. زیبایی یووی موضعی بسیار زیاد است چرا که قسمتی از ظاهر جعبه به شکل متفاوت تری دیده میشود.

برجسته سازی

همانطور که از اسمش پیداست برجسته سازی به این معناست که قسمتی از بسته بندی نسبت به بقیه برجسته تر شده و به خوبی قبل لمس خواهد بود. مثل لوگو، آرم و نشان تجاری یا حتی نوشته های روی بسته بندی در بخش معرفی محصول میتوانند به شکل برجسته در ظاهر پک دیده شوند. این فرآیند از طریق دو کلیشه ای که یکی برجستگی و دیگری به گونه ای فرو رفتگی را اعمال میکند، انجام می گیرد.

چاپ متالایز

این یک نوع چاپ محسوب میشود چرا که تمام سطح بسته بندی را فرا می گیرد. البته میتوان از طریق زینک که برای آن ساخته میشود قسمت هایی از بسته بندی را متالایز کرد.

اما بیش ترین نوع آن در شیرینی فروشی ها برای جعبه های کیک و شیرینی دیده شده است که کل مقوا را متالایز کرده اند.

این چاپ نیز در رنگ های نقره ای و طلایی دیده میشود. اگر بخواهید از چاپ متالایز استفاده کنید اول مواد خاصی از طریق زینک روی سطح چاپ شده و بعد طرح مورد نظر چاپ میخورد. این نوع چاپ بیشتر در موارد دارویی و آرایشی_بهداشتی و شیرینی پزی ها کاربرد دارد.

امباس

امباس به منظور برجسته سازی و بافت دار کردن سطح بسته بندی یا جعبه های مقوایی انجام میگیرد که به شکل یکدست انجام گرفته و برای جلوگیری از تقلب و جعل کاربرد دارد.

این نوع خدمات را میتوان در هر دو صورت قبل و بعد از چاپ انجام داد که به دلیل بالا بودن هزینه محدودیت داشته و در تعداد طرح های محدود تری قابل اجراست.

تا اینجا با انواع مهم خدمات چاپ آشنا شدید که هر کدام جلوه ویژه ای به نمای جعبه و کارتن بسته بندی می دهند. اگر قصد سفارش پک کالا با خدمات چاپ را دارید پیشنهاد میکنید قبل از اقدام جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

۴.۴/۵ - (۵ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *