گرماژ کاغذ و مقوا

گرماژ کاغذ و مقوا

گرماژ کاغذ و مقوا یکی از مواردی است که استحکام و مقاومت ورق کارتن و مقوا را مشخص می کند. با توجه به کالای تولید شده، نوع مقوا مشخص میشود و به مراتب گرماژ آن نیز تعیین می گردد. بهتر است در خصوص گرماژ کارتن سفارش داده شده، اطلاعات لازم را داشته باشیم تا در انتخاب آن مطمئن تر عمل کنیم. در ادامه ی مطلب در خصوص انواع گرماژ، فرمول و چگونگی محاسبه قیمت صحبت میکنیم.

گرماژ کاغذ و مقوا چیست؟

گرماژ با تلفظ (Grammage) به معنی گرم برای کاغذ و مقواست. برای درک بهتر فرض بگیرید یک بسته برگه A4 به تعداد مشخص با قیمتی ارزانتر از لوازم تحریری دیگریست. اما علت آن چیست؟ کیفیت و گرماژ کاغذ بر روی قیمت نهایی تاثیرگذار است.

برای پی بردن به تفاوت آنها احتیاج به داشتن تخصص در این موضوع نیست، ضخامت و کیفیت کاغذ تعیین می کند که کدامیک بهتر است. مطمئنا کاغذی را دیده اید که به دلیل نازک بودنش محتوای پشت آن به راحتی قابل مشاهده است. با پایین بودن گرماژ در ابعاد مشخص، ضخامت آن هم کاهش می یابد. به طور کلی کیفیت هر ورق مقوا که ساخته می شود بر اساس جنس(متریال)، گرماژ کاغذ و مقوا است.

گرماژ کاغذ و مقوا

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید ممکن است در نگاه اول این ذهنیت ایجاد شود که چون هر دو کارتن دارای اندازه و محصول مشابه اند، دارای گرماژ یکسان، نیز هستند. بر خلاف تصور کارتن شماره ۱ دارای گرماژ بالاتری است. حال پرسیده میشود که علت آن چیست و چرا گرماژ بیشتری درنظر گرفته شده است؟

گرماژ جعبه علاوه بر استحکام جعبه، بر روی کیفیت جعبه هم تاثیرگذار است و زمانی که تصمیم دارید از کارتن با کیفیت بالاتری استفاده کنید علاوه بر مرغوب بودن متریال بکار رفته، گرماژ آن هم باید در نظر گرفته شود تا مقاومت و چاپ بهتری برای کارتن انجام شود.

انواع گرماژ کاغذ

انواع مختلفی از مقوا موجود است که با توجه به نوع مصرف مشخص میگردد از کدام نوع استفاده شود. اکثر مقواهای مختلف، وارداتی هستند و از کشورهایی مانند چین و هند وارد ایران عزیزمان می شوند. در جدول زیر گرماژهای مختلفی از مقوا آورده شده است.

جدول گرماژ کاغذ و مقوا

ایندربرد گلاسهپشت طوسیتحریرکرافتکارتی
۲۳۰۹۰۱۲۸۶۰۷۰۱۴۰
۲۵۰۱۰۰۱۴۰۷۰۸۰۱۶۰
۲۷۰۱۱۵۱۷۰۸۰۱۰۰۱۸۰
۳۰۰۱۲۰۱۸۰۱۰۰۱۱۵۲۰۰
۳۵۰۱۳۵۲۳۰۱۲۰۱۲۰۲۳۰
۴۰۰۱۴۸۲۵۰۱۲۵۳۰۰
۱۷۰۲۸۰۱۳۰
۲۰۰۳۰۰۲۰۰
۲۵۰۳۵۰۳۰۰
۳۰۰۴۰۰
۴۵۰
۵۰۰

کارشناسان و متخصصان در حوزه مقوا سازی و جعبه سازی به این موضوع آگاه هستند که متناسب با وزن و نوع بسته بندی چه متریال و با چه گرماژی بکار رود. دانستن فرمول گرماژ و نحوه ی به دست آوردن آن برای تعیین تولید انواع مقوا به ما کمک می کند.

گرماژ کاغذ و مقوا از فرمول بسیار ساده ای به دست میاید به این شکل که حاصل ضرب طول و عرض را به دست می آوریم و نتیجه را در وزن آن تقسیم میکنیم. بیشتر از این فرمول در صنعت کارتن سازی و مقوا سازی استفاده میشود و برای یک خریدار تنها درکی از گرماژ کافیست.

کاربرد گرماژ

مقوا از کاغذهای فشرده به هم تشکیل شده است و در صنعت جعبه سازی از مقوا با نوع و جنس های مختلف استفاده میشود. به منظور درک بهتر به شرح جدول ذکر شده در بالا می پردازیم و گرماژ هر مقوا را به تفکیک توضیح می دهیم.

انواع گرماژ کاغذ و مقوا

ممکن است از خودتان سوال کنید گرماژ یک کاغذ A4 که وزن ناچیزی دارد چطور به دست می آید؟ برای تعیین گرماژ آن، تعداد یک بسته برگه آچار را در ارتفاع آن تقسیم و میزان گرماژ هر برگ از آچهار به دست می آید.

پشت سفید یا ایندربرد

مقوای ایندربرد با نام مقوای پشت سفید نیز شناخته میشود. گرماژ این مقوا از ۲۳۰ تا ۴۰۰ موجود است و به دلیل استحکام خوب و بهداشتی بودن آن در جعبه بسته بندی بسیاری از محصولات مانند: انواع شیرینی، لوازم آرایشی و بهداشتی, دارویی و … استفاده میشود و همچنین انتخاب خوبی برای کارتن صادراتی میباشد.

پشت طوسی

مقوای پشت طوسی از گرماژ ۱۱۵ تا ۵۰۰ می باشد. گرماژهای مختلف این مقوا مناسب با وزن محصول استفاده میشود؛ برای نمونه در جعبه کارتن هایی مثل دستمال کاغذی از گرماژ ۳۰۰ برای تحمل وزن ۲۸۰گرم استفاده میشود و برای بسته بندی محصولاتی تا وزن یک کیلوگرم، گرماژ ۴۰۰-۵۰۰ مناسب است.

مقوای پشت طوسی کاربردهای زیادی دارد و در گرماژ های متفاوت تولید میشود؛ برای جعبه های کبریت، بسته بندی لوازم الکتریکی و الکترونیکی، قطعات دیجیتالی و موارد دیگری از این مقوا استفاده میشود.

گلاسه

گرماژ این مقوا نسبت به مقواهای معرفی شده کمتر است و از ۹۰ تا ۳۰۰ موجود است. به دلیل چگالی کم و نرم بودن، به راحتی فرم میگیرد.در مواردی مانند پاکت چای کیسه ای و یا جعبه های دارویی با وزن پایین به کار می رود.

تحریر

مقوای تحریر با گرماژ بسیار پایین است که به آن کاغذ تحریر نیز گفته می شود و گرماژی بین ۶۰ تا ۱۲۰ دارد. برای ورق با کیفیت کتاب و در کیفیت پایین تر در چاپ روزنامه ها و … به کار می رود.

کرافت

در مقوای کرافت از گرماژ پایین تر برای تولید بسته و پاکت ها که بیشتر در فروشگاهها برای بسته بندی اجناس مختلف بکار میرود و گرماژ بالاتر برای ساخت جعبه مقوایی و ترکیبات کارتن لایه دار استفاده میشود.

کارتی

مقوای کارتی که به آن شومیز نیز گفته می شود شکل پذیری بیشتری نسبت به کاغذ معمولی دارد و در مواردی مانند جلد کتاب ها استفاده میشود.

تا اینجا با انواع گرماژ مقوا آشنا شدید و لازم است بدانید اکثر این مقوا ها در گرماژ های مختلف در تولید جعبه کارتن لمینتی تاثیر بسزایی دارند.

سخن پایانی

کاغذ و مقواهای گوناگون با گرماژ متفاوت وجود دارد که با توجه به صنعت و یا محل بکارگیری آن انتخاب می شود. یکی از این صنعتها، صنعت جعبه سازی و کارتن سازی است که هر روزه در حال توسعه و نوآوری در این زمینه تولید پک های هوشمند بوده و با معرفی مقوا و کارتن های جدید متناسب با بازار محصولات و در جهت راحتی بیشتر مصرف کنندگان، سعی در بهتر شدن آن دارد.

متخصصان شرکت کارتن ساز برای مشاوره و راهنمایی بیشتر در خصوص انتخاب نو گرماژ کاغذ و مقوا در خرید انواع جعبه و کارتن بسته بندی کالا و اجناس از طریق صفحه ی تماس با ما در ساعات اداری آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *