چاپ افست و چگونگی عملکرد آن در صنعت بسته بندی

چاپ افست

چاپ افست یکی از انواع چاپ ها است که امروزه بسیار پرکاربرد می باشد. اولین بار دستگاه چاپ در قرن پانزدهم میلادی توسط یک فیزیکدان آلمانی بنام گوتنبرگ اختراع شد. در طی گذشت سالها  این دستگاه پیشرفت و تحول بسیاری پیدا کرد وصنعت چاپ یکی از بزرگترین صنایع جهان شد.  در ادامه در مورد این چاپ و مراحل انجام آن توضیحاتی می دهیم تا با این نوع چاپ بیشتر آشنا شوید.

دستگاه چاپ افست

دستگاه چاپ افست از چندین سیلندر تشکیل شده است که به کمک این سیلندرها کار چاپ انجام می شود. تعداد این سیلندرها ها در انواع دستگاهها متفاوت است که معمولا بین ۴ تا ۷ عدد هستند.

روی یکی از این سیلندر یا استوانه ها ابزاری به نام زینک یا پلیت  قرار می گیرد به این ترتیب که روی سطح زینک  ماده ای ژلاتینی حساس به نور وجود دارد تصویر و طرح مورد نظر را بر روی زینک قرار می دهند و سپس با لیزر نور، روی زینک را نوردهی می کنند قسمت هایی که نور با آن برخورد نمیکند از بین رفته ومکان هایی که نور خورده باقی می ماند که همان طرح و تصویر مورد نظر است.

بیشتر بدانید: چاپ سیلک و کاربردهای آن

زینک بر روی سیلندر دستگاه چاپ قرار گرفته وسپس رنگ توسط دستگاه روی زینک می ریزد استوانه ای که زینک روی آن قرار دارد چرخیده و رنگ روی سیلندر پایین تر که نوعی لاستیک روی آن تعبیه شده ریخته می شود و سپس طرح ورنگ مورد نظر از لاستیک روی کاغذ میریزد و توسط سیلندر فشار بر روی کاغذ تثبیت و هک می شود.

انواع دستگاه چاپ افست

دستگاه چاپ افست به دو صورت ایستاده و خوابیده وجود دارد، که هر کدام در موارد خاص و مختلف استفاده می شوند. یکی ار تفاوت های این دو نوع دستگاه سرعت چاپشان است که دستگاه ایستاده نسبت به دستگاه خوابیده سرعت چاپ بیشتری دارد.

دستگاههای چاپ افست به چند صورت عملیات چاپ را انجام می دهند:

۱_ ورقی     2_ وب یا رولی   3_ لایه لایه

دستگاه چاپ ورقی: در این دستگاه چاپ به صورت ورقی یا همان برگه برگه انجام می شود که همین امر سبب دقت زیاد در این نوع چاپ شده و شکل و طرح مورد نظر به همان صورت برروی کاغذ چاپ می گردد. از این نوع چاپ بیشتر برای کارت ویزیت استفاده می شود.

دستگاه چاپ وب یا رولی: این نوع دستگاه، عملیات چاپ را به صورت رولی انجام می دهد، سرعت این نوع چاپ به مراتب از چاپ ورقی بالاتر است و برای تیراژهای بالا مناسب می باشد، هزینه ی آن نیز کمتر از چاپ های دیگر است.

چاپ لایه لایه: این چاپ به این صورت است که بر روی دو طرفه برگه انجام می شود و برای چاپ های دو طرفه مناسب می باشد.

دستگاه چاپ افست

موارد استفاده

این چاپ دارای ۴ رنگ اصلی است که شامل زرد، قرمز، آبی و مشکی می باشد که البته  از رنگهای دیگر در موارد مورد نیاز استفاده می شود. چاپ افست در موارد زیادی مورد استفاده قرار می گیرد که از انواع آن بسته بندی های کارتنی و مقوایی، پوسترها، انواع کارت ویزیت، کاتالوگ ها، مجلات و روزنامه ها و همچنین اشیاء پلاستیکی و فلزی را می توان نام برد.

بیشتر بدانید: کارتن لمینتی و انواع آن

چاپ افست و دیجیتال

امروزه چاپ دیجیتال درمیان صنایع چاپ طرفدارانی پیدا کرده است ولی باز هم نتوانسته جایگاه چاپ افست را از آن خود کند و چاپ افست همچنان از پراستفاده ترین انواع چاپ هاست. چاپ افست و دیجیتالی مزایا و معایبی دارند که این موارد را بررسی می کنیم.

بیشتر بدانید: چاپ دیجیتال جعبه

  • چاپ افست قابلیت چاپ در تیراژ بالا را دارد ولی چاپ دیجیتالی برای چاپ های در تعداد کم مناسب است.
  • این چاپ هزینه ی نسبتا پایینی دارد که در چاپ دیجیتال این هزینه بالاتر است.
  • سرعت چاپ افست نسبت به چاپ دیجیتالی کمتر است.
  • چاپ افست بر روی انواع اشیاء مثل پلاستیک، ورق، فلز، پارچه و غیره قابل اجرا است در حالیکه چاپ دیجیتال فقط بر روی یک نوع خاص از کاغذ انجام می شود.

مراحل انجام

چاپ افست طی مراحلی انجام می شود که به شرح زیر می باشند:

طراحی: در ابتدا باید تصویر یا لوگویی طراحی شود تا بتوان عملیات چاپ را انجام داد در واقع طراحی اولین و مهمترین بخش از چاپ است.

تهیه زینک: زینک که درباره ی آن توضیحاتی دادیم نوعی پلیت است که طرح مورد نظر با استفاده از لیزر نوری بر روی آن هک می شود تا آماده ی استفاده شده و سپس روی سیلندر دستگاه چاپ قرار بگیرد.

چاپ افست

انجام چاپ: مرحله ی آخر انجام عملیات چاپ است که با قرار دادن زینک روی دستگاه و چرخش سیلندر ، رنگ و طرح روی سیلندر لاستیکی قرار گرفته و روی کاغذ ریخته و توسط سیلندرهای فشار بر روی کاغذ اعمال می شود و کاغذ چاپ شده برای استفاده اماده می باشد.

سخن پایانی

چاپ افست در صنایع کارتن و جعبه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. چاپ کارتن های لمینتی وجعبه های مقوایی افست است که جلوه و زیبایی خاصی به این پک های بسته بندی می دهد.

شرکت کارتن ساز سالهاست که در زمینه ی چاپ افست و بسته بندی محصولات فعالیت مستمر دارد و توانسته جایگاه خوبی در بین خریداران پک های بسته بندی پیدا کند. مشاورین فروش این شرکت می توانند در جهت تهیه بسته بندی مناسب محصولتان به شما کمک کنند.. شما میتوانید جهت مشاوره و ثبت سفارش با قسمت فروش این شرکت تماس حاصل نمایید.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *