پلیت چاپ چیست؟

پلیت و زینک چاپ

پلیت چاپ که نام دیگر آن زینک چاپ میباشد ورق هایی از جنس روی و آلومینیوم هستند که در چاپ افست طرح مورد نظر از طریق فرآیند لیتوگرافی در این صفحه های فلزی پلیت (Plate) حساس به نور، لیرز می شوند. در این مقاله در خصوص ویژگی و کاربرد پلیت صحبت میکنیم؛ با ما همراه باشید.

جنس زینک چاپ و همه چیز در رابطه با آن

پلیت صفحه ای فلزی است که طرح مد نظر را بوسیله دستگاه افست (یک نوع دستگاه چاپ) از صفحه ی زینک به سیلندر لاستیکی منتقل می کند و بعد بر روی کاغذ و مقوا ترسیم میشود. برای درک بهتر این نوع چاپ، مراحل آن را کاملتر شرح می دهیم.

فرآیند چاپ از طریق زینک

در چاپ افست از طریق فرآیند لیتوگرافی (نوعی لیزر که در قدیم از نور استفاده می کردند) طرح مورد نظر بر روی پلیت لیزر می شود و قسمت های لیزر نخورده در مرحله شستشو سیلندر از بین می روند. سپس طرح ایجاد شده بر روی زینک به سیلندر لاستیکی منتقل می شود و در مرحله پایانی به روی کاغذ و مقوا چاپ می شود.

به این روش که به طور غیر مستقیم طرح بر روی کاغذ چاپ می شود و نیاز به واسطه ای برای انجام‌ چاپ است، چاپ غیر مستقیم می گویند.

بیشتر بخوانید : چاپ افست و موارد کاربرد آن

ویژگی پلیت چاپ افست

زینک موضوعی تخصصی در صنعت چاپ افست است. نسبت به اندازه های مختلف از دستگاه های چاپ، سایز های متفاوت و استانداردی از زینک برای این دستگاه ها وجود دارد. سایز های مختلفی از پلیت مانند سایز GTO، دو ورقی، ۴.۵ ورقی، ۶.۵ ورقی، ۹ ورقی، ۱۲ ورقی موجود است که با توجه به نیاز مصرف مورد استفاده قرار میگیرد.

قیمت پلیت و زینک

در بازار ایران نوسانات قیمت بسیار زیاد است و برای فروش پلیت چاپ قیمت مشخصی نمی توان تعیین کرد. این کالا از کشورهای چین و اروپایی وارد میشود. همچنین به علت تشابه برند و گران فروشی، ممکن پس از خرید احساس کنید که پلیت مورد نظر با قیمت مناسب را خریداری نکرده اید.

با توجه به اینکه شناخت کیفیت مرغوب این پلیت ها نیاز به دانش و تجربه چند ساله در زمینه چاپ و بسته بندی دارد پیشنهاد ما این است که حتما با مشاوره از متخصصان و کارشناسان چاپ و مقواسازی و کسانی که در زمینه خرید این تجهیزات تجربه کافی دارند، اقدام به خرید کنید.

این امر باعث می شود که با اطمینان کامل در خصوص کیفیت و مرغوبیت زینک و با آگاهی به اینکه به صرفه ترین نوع پلیت را انتخاب کرده اید، خرید انجام دهید.

بیشتر بخوانید : محاسبه آنلاین قیمت کارتن

نتیجه گیری

برای داشتن اطلاعات بیشتر در خصوص پلیت و زینک چاپ پیشنهاد می شود با مشاوره از متخصصان و کارشناسان کارتن ساز دانش خود را به روز کرده تا بهترین خرید را داشته باشید.

کارتن ساز در تمام این سالها به منظور بهره گیری شما عزیزان از بهترین نوع چاپ و بسته بندی هر روزه در حال توسعه و پیشرفت در جعبه سازی و کارتن سازی می باشد. در همین راستا شما میتوانید با مراجعه به صفحه‌ی تماس با ما پاسخ تمام سوالات خود اعم از کاغذ و مقوا مورد نیاز، انواع چاپ و دستگاه های چاپ، جعبه و کارتن بگیرید.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
این نوشته در چاپ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *