کلیشه چاپ چیست و چه کاربردی دارد؟

کلیشه چاپ

کلیشه چاپ در صنعت چاپ و بسته بندی جایگاه ویژه ای دارد و در بسیاری از موارد مانند چاپ روی کارتن، نایلون، پارچه و … استفاده می شود. جنس کلیشه چاپ در کارتن از پلاستیک و لایه ژلاتینی است که قابل انعطاف بوده و با طرح انتخابی بر روی کلیشه می توان رنگ های مختلفی از آن را بر روی اجسام امکان پذیر، چاپ کرد.

کلیشه چاپ چیست؟

در گذشته کلیشه برای درج یک طرح بر روی اجسام مورد نیاز به شیوه های مختلف تولید و استفاده شده است. مطمئنن ساخت این محصول با ارزش در صنعت چاپ دچار چالش های زیادی بوده که تا امروزه توانسته با استفاده از تجربیات گذشته به یک کلیشه ای با متریال کاربردی دست پیدا کند.

صنعت چاپ در قرن ۱۸ میلادی به استفاده از کلیشه روی آورد و پس از مدتی در روزنامه ها و غیره بسیار مورد استفاده قرار گرفت. با روی کار آمدن دستگاه های جدید همچون چاپ افست، کلیشه محبوبیت خودش را از دست نداد و نوع های مختلفی از آن ایجاد شد.

چاپ‌های مختلفی از کلیشه وجود دارد مانند چاپ سیلک که در آن نوعی از کلیشه که اصطلاحا به آن شابلون گفته میشود بکار میرود و چاپ فلکسو یکی دیگر از چاپ هاست که در ساختار آن هم نوع دیگری از کلیشه استفاده می شود.

کلیشه انواع مختلفی مانند ژلاتینی، فلزی، تامپر، سیلک و دیجیتال دارد که برای کارتن به دلیل نوع بافتی که دارد از کلیشه ژلاتینی استفاده می کنیم. کلیشه طرح مورد نظر را چطور می سازیم؟ با استفاده از متریال های مختلف بر روی میز مخصوصی که برای طراحی کلیشه است، طرح انتخابی را بر روی کلیشه خام پیاده میکنیم.

بیشتر بدانید : پلیت چاپ چیست و در چه مواردی استفاده می شود؟

چاپ با کلیشه چطور انجام می شود؟

ساختار این چاپ از کلیشه، سیلندر و پلیت های رنگ (Plate) می باشد. به این صورت که طرح مورد نظر بر روی کلیشه ژلاتینی و یا پلاستیک قرار میگیرد و بعد روی سیلندر نصب میشود. سپس توسط رنگ های در نظر گرفته شده بر روی سطح مورد نظر همچون کارتن، پارچه، پلاستیک، نایلون و غیره، چاپ صورت می‌پذیرد.

در کلیشه چاپ به سبب خشک شدن سریع جوهر رنگ می توان از آن به صورت متوالی در رنگ های مختلف بر روی سطوح مختلف چاپ نمود و یک طرح با لایه هایی مختلف را آماده نمود.

چاپ کلیشه

انواع کلیشه‌چاپ کارتن

همانطور که گفته شد برای کارتن و مقوا بیشتر از کلیشه ژلاتینی با ضخامت ۵ میلیمتر استفاده می شود تا چاپ بهتر و با کیفیت تر انجام شود. همچنین این چاپ برای مقوا کرافت با گرماژ بالا و انواع کارتن لایه دار مناسب می باشد.

برای داشتن کلیشه چاپ تمیز و با کیفیت با مشاوره از جعبه سازی و کارتن سازی های معتبر و متخصصان چاپ و مقواسازی، دانش خود را بروز کرده و بهترین چاپ را برای بسته بندی کالای خود انجام دهید.

بیشتر بدانید : خدمات چاپ کارتن و جعبه بسته بندی در کارتن ساز

کلام پایانی

داشتن چاپ خوب و با کیفیت، ظاهری مناسب به جعبه و بسته بندی شما می‌بخشد که باعث جذاب بودن آن می شود. اما چرا کیفیت بسته بندی و چاپ برای ما مهم است؟

فرض کنید زمانی که کالایی حتی اگر به تازگی وارد بازار شده باشد دارای جعبه و بسته بندی شیک و با چاپ تمیز باشد بی اختیار شما را جذب خود میکند و این حس را می‌بخشد که حتی برای یکبار هم که شده آن را خریداری کنید و مشهود است که در صورت داشتن کیفیت کالا این روند فروش ادامه پیدا می کند.

با نظر به متن بالا متوجه خواهیم شد که اهمیت به چاپ و بسته بندی رابطه ی مستقیم با فروش بیشتر و برند شدن دارد. کارتن ساز با داشتن بروزترین دستگاه های چاپ و بسته بندی سعی در توسعه کسب و کار در بازار می باشد.

شما می توانید با مراجعه به صفحه ی تماس با ما با کارشناسان در ارتباط باشید.

۴/۵ - (۴ امتیاز)
این نوشته در چاپ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *