پرفراژ جعبه مقوایی و کاربرد آن در بسته بندی

پرفراژ جعبه و کارتن بسته بندی 01

پرفراژ جعبه مقوایی و کاربرد آن در بسته بندی نیازمند بررسی تمام ابعاد و جوانب یک جعبه می باشد باید در نظر داشت که از ویژگی پرفراژ برای جعبه های مقوایی فقط استفاده می کنند یا در موارد کارتن چند لایه نیز از آن بهره برده و مفید واقع می شود؟ در این مقاله قصد داریم به تمام جزییات پرفراژ در یک بسته بندی بپردازیم و آنها را به صورا تخصصی و کامل با شما در میان بگذاریم با ما همراه باشید.

پرفراژ چیست؟

پرفراژ به خط چین موجود بر سطوح مقوایی یک بسته بندی می گویند که جهت سهولت در بازگشایی و تغییر شکل جعبه از آن بهره می برند. تکنیک پرفراژ کاربرد بسیاری در انواع بسته بندی دارد یک میانبر برای دستیابی به محتویات درون جعبه یا کارتن از جنس مقوا ست.

کاربرد پرفراژ و نمونه بسته بندی پرفراژ دار

پرفراژ در بسته بندی به چند شکل ظاهر می شود :

  • بازگشایی آسان جعبه از نقطه ای مشخص
  • تغییر شکل ظاهری یک بسته بندی با برش پرفراژ
  • گردش هوا در بسته بندی مواد غذایی به وسیله روزنه های خط چین پرفراژ
  • ایجاد خط تا

جعبه دستمال کاغذی : بسته بندی مقوایی که درب آن از قسمت عرضی جعبه می باشد و مدل درب تمام عرض‌پوشیده چسب دار بوده که برگه های دستمال کاغذی را از این قسمت درون جعبه قرار میدهند، بر روی سطح رویه جعبه خط چین هایی را در یک امتداد و شکل هندسی مشخص مشاهده می‌کنید که برای باز گشایی از فشار دست و کمی دقت می توان استفاده کرد تا به راحتی برش از قبل در نظر گرفته شده را بر روی جعبه اعمال کرد، سپس به راحتی از این قسمت برگه دستمال کاغذی به بیرون بکشید.

استند کارتنی عطر : یک جعبه بسته بندی عطر تولید شده توسط کارخانه کارتن سازی مدلی خاص و کاربردی داشت، بهتر دیدیم برای اطلاعات بیشتر این سبک از بسته بندی را با شما در میان بگذاریم. جعبه درب دارویی از جنس کرافت و ورق کارتن سه لایه با چاپ فلکسویی که خط چین یا پرفراژ در وجه و نواحی معینی از بسته بندی اجرا شده، پس از دریافت جعبه، فروشنده عطر خط چین ها را برش داده و شکل نهایی بسته بندی که یک استند مقوایی برای قرار دادن شیشه عطر ها درون آن میباشد را به وسیله فشار دست و برش های منظم از روی خط چین به دست می‌آورد.

جعبه بسته بندی پیتزا و تهویه هوا توسط خط چین پرفراژ : جعبه پیتزا و انواع فست فود اغلب از خطوط ریز در بسته بندی استفاده می کنند چرا که این خطوط فواصلی دارند که مانند روزنه هایی هوا را از خود عبور داده و سبب جلوگیری از عرق کردن مواد غذایی داغ مانند پیتزا درون بسته بندی میشود.

خط تا : گاهی برای اینکه بسته بندی به راحتی تا خورده و تبدیل به جعبه شود از پرفراژ استفاده می کنند.

پرفراژ کارتن

پرفراژ برای کارتن لایه بندی شده به نسبت جعبه کمتر کاربرد دارد اما در صورت تمایل تولیدکننده و نیاز محصول به بسته بندی متفاوت این ویژگی قابل اجرا میباشد اما بهتر است برای برش این قسمت تنها به فشار نیروی دست اکتفا نکنید و از وسایل تیزی مانند تیغ موکب بری یا چاقو استفاده کنید تا پس از برش حالت پرز شکل نشود.

روند تولید پرفراژ

پرفراژ بر روی بسته بندی را توسط دستگاه برش جعبه ( برش دایکات ) انجام می دهند. نقاطی که دارای پرفراژ خواهند بود بر روی قالب دایکات مشخص شده و پس از قرار گیری در دستگاه، تیغه های مربوطه این خط چین ها را ایجاد می‌کنند، با این حال که به صورت اتوماتیک انجام می شود اما نیاز به دقت و توجه کافی اپراتور دستگاه دارد.

تفاوت پرفراژ کردن با خط پرفراژ

پرفراژ جعبه بسته بندی

پرفراژ (perforage) یک لغت فرانسوی است که وارد زبان فارسی شده و به همین صورت تلفظ می شود. پرفراژ کردن خطوط برجسته و ریز پشت سر هم موجود در پرفراژ چک، نوشته های مخصوص نابینایان و غیره که به اصطلاح می توان به آن حک کردن هم گفت. خط پرفراژ به همین برش های ریز می‌گویند که در مواردی مانند بسته بندی کمی با فاصله ی بیشتر ایجاد م ی کنند تا تسریع در برش را بهمراه داشته باشد.

سوالات متداول

پرفراژ کارتن چند لایه نیز وجود دارد یا این ویژگی مختص جعبه های مقوایی است؟

بله برای کارتن لایه بندی شده نیز این ویژگی اجرا میشود.

پرفراژ بعد از چاپ صورت می گیرد یا قبل آن؟

به دلیل اینکه پرفراژ با برش میباشد بعد از چاپ آنرا انجام می دهند.

در صورت سفارش بسته بندی با خط پرفراژ هزینه به چه صورت میباشد ؟

به خاطر اینکه نواحی ایجاد خطوط پرفراژ را بر روی قالب دایکات طراحی می کنند هنگام محاسبه قیمت آن را لحاظ می کنند.

صحبت نهایی

در این مقاله پرفراژ، کاربرد و بررسی آن در انواع بسته بندی و تفاوت نوع آنها را سعی کردیم با زبانی ساده و صریح برایتان بگوییم تا با آن آشنا شوید و در صورت نیاز بسته بندی محصول شما به این ویژگی آن را ار کارخانه کارتن سازی درخواست کنید. کارشناسان و مشاورین فروش ما راهنمایی و مشاوره های لازم را جهت انتخاب و محاسبه ی قیمت یم بسته بندی به شما ارائه می دهند شما میتوانید ابتدا از طریق لینک تماس اقدام نمائید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *