جعبه مقوایی بسته بندی گز به همراه کارتن صادراتی آن

گز بسته بندی شده بر اساس طعم و درصد

جعبه مقوایی بسته بندی گز و کارتن صادراتی آن بر اساس طعم و درصد چاپ و تولید می شود، به این معنا که برای تولید یک بسته بندی مناسب برای گز، کارخانه کارتن سازی و تولیدکنندگان عواملی را در نظر میگیرند که مانند یک المان برای شناسایی و فروش از آن بهره مند می شوند. این عوامل می تواند برای مثال شامل ارتباط بین طعم پسته ای و رنگ و طرح آن یا درصد استفاده از مغز پسته درون محصول باشد. پس یک طعم بر روی طرح و روند تولید یک بسته بندی تاثیر گذار است و در رابطه بامحصول خوراکی سنتی گز می‌توانید این صحبت را در ادامه به صورت کاملتری مطالعه بفرمایید.

اهمیت بسته بندی گز

گز یکی از شیرینی های خوش طعم سنتی و قدیمی ست، وقتی آنرا داخل دهان می گذاریم با بافت نرمی که دارد آب می شود. درکنار چای و نوشیدنی های گرم هنگام بازدید عید، مهمانی و غیره می چسبد. این خوراکی لذیذ قدیمی یکی از شیرینی های خوشمزه سنتی ست که از زمان گذشته در شهر های مختلف ایران مانند اصفهان، کرمان، بلداچی چهار محال بختیاری، همدان، یزد، فارس و قم تولید شه است.

گز در نوع خود دارای دستور پخت و تولید مختلفی است که به صورت خلاصه آنها را نام برده ایم.

 • آغشته به آرد
 • برش سکه ای و دایره ای شکل
 • گز لقمه ای
 • همراه با انواع مغز آجیل
 • گز شکن دار یا شکننده به علت رطوبت کم

این سوغاتی و شیرینی اصفهانی معروف در کشور ما از جایگاه بالایی برخوردار است و در بین کشورهای دیگر زبانزد مردم است یکی از شناسه های کشور ایران در جهان گز سوغات شهرهای تولید کننده آن است. روز ۲۶ بهمن ماه در تقویم گردشگردی ما ایرانیها به نام روز گز می باشد. از دیرباز این شیرینی بعنوان سوغاتی و هدایای مناسبتی مورد استفاده قرار می‌گرفته هم چنین این محصول از زمان آقا محمد خان قاجار تا همین لحظه به کشورهای مختلف جهان صادرمیشود. پس در نتیجه از ابتدا نوع و جنس بسته بندی آن مورد توجه تولیدکنندگان قرار گرفته است. گز یک محصول گران بها مانند زعفران است که به تازگی آن را طلای سفید می‌نامند، بسته بندی این محصول یکی از راه های ابتدایی برای فروش، ارسال و صادرات آن است.

عوامل تاثیر گذار بر جعبه گز

اینکه یک جعبه ی مقوایی نقش یک شناسنامه، بروشور یا کد شناسایی یک محصول را  ایفا کند بحث تازه ای نیست، بسته بندی با انواع مدل، طرح و رنگ چاپی همیشه توانسته است ویژگی های مختلفی را از خود برای محصول درونش، نشان دهد. در رابطه با بسته بندی مقوایی گز باید گفت: جنس آن از مقوای ایندربرد با گرماژ بالاست که به دلیل برخورد گز با بافت مقوا از نوع بهداشتی تائید شده استفاده می‍شود. ابعاد آن بسته به تعداد مدنظر برای بسته بندی اندازه گیری می شود، آنها از تک عددی تا چندتایی در یک جعبه مقوایی قرار می گیرند. بسته بندی یا پوشش اولیه از جنس نایلکس یا پلاستیک است در ردیف های منظمی چیده شده و این نظم توسط یک منقسم داخل جعبه به وجود آمده است منقسم در این جعبه مقوایی می تواند از جنس خود مقوا یا پلاستیکی منسجم باشد.

پس از قرار گیری در صورتی که نوع گز آردی باشد بر روی آنها یک روکش سلفون تا عرض ۲۵ سانتی متر می کشند که آرد به بیرون نریزد، گاهاً برای اینکه بسته بندی دونه ای گز داخل جعبه حداقل تکان را نیز نخورد و حالت نامرتب به خود نگیرد این روکش پلاستیکی را به صورت یک نگهدارنده بر روی آنها می کشند تا مانع از هرگونه پراکندگی شوند و حالت مرتب چیدمان خود را حفظ کنند.

علل طراحی و چاپ بسته بندی گز

جعبه گز در بین تولیدکنندگان و مشتری های ثابت خود دارای یک سری شاخصه ها برای شناسایی است، هرکدام از این المان ها یکی معنی می‌دهند در اینجا به شما می گوییم که چگونه از روی طراحی یک جعبه گز درصد، نوع و طعم آنرا تشخیص دهید. بر روی جعبه گز یک تا دو عدد درصدی نوشته شده است که یکی ازآنها درصد مغز آجیل و دیگری میزان عصاره گز انگبین است. درصد آجیل از ۲۸ تا ۴۲ میباشد و به نام های مختلفی امروزه در بازار گز را میشناسند، انواع گز کرمانی، گز مظفری، گز لقمه درصدی  و غیره، هرکدام از این نام و برند بعد از سال ها تلاش و ماندگاری در جایگاه خود بسته بندی معروف و مشخص خود را دارند به نحوی که به چشم مصرف کنندگان خود همیشه آشنا و متمایز است.

 • طرح و رنگ بندی جعبه و ارتباط آن با نوع گز

یک جعبه گز لقمه ای یا نرم مخلوط، پسته ای رنگ پس زمینه آن طیف رنگی قرمز تا قهوه ای و درباره ی نوع پسته ای آن گرادینت سبز میباشد و بنابر میزان درصد آجیل مخلوط یا پسته استفاده شده در آن طرح چاپی بر روی بسته بندی تغییر می کند. بعنوان مثال در گز کرمانی این موضوع کاملاً رعایت شده و می توان از روی رنگ و طرح چاپی به راحتی متوجه شد که گز داخل آن از چه نوعی ست و چند درصد خشکبار استفاده شده است.

گز بسته بندی شده

جعبه بسته بندی گز به دلیل آنکه بیشتر به صورت سوغات و در قالب یک محصول گران بها استفاده شده حالت کادویی به خود گرفته و در انواع جعبه کادویی، جعبه گز کشویی، جعبه کیبوردی و زیره رویه در شکلهای هندسی متفاوت اعم از مربع، مستطیل، دایره، پنج ضلعی و غیره دیده می شود و در بیشتر موارد حالت پنجره ای – طلقی دارند.

چاپ در اینجا به صورت اُفست بوده  وعموماً تصویر چاپی بر روی آن فرهنگی، هنری (خاتم کاری)، سنتی است و یا یکی از مکان باستانی شهر تولید کننده است، نوشته های طولانی و پیچیده ای بر روی جعبه گز وجود ندارد. تایپوگرافی بر روی این جعبه شامل اطلاعاتی از قبیل :

 • نام تولید کننده و شرکاء
 • برند و اسم کارخانه یا کارگاه گز سازی
 • نام شهر
 • اغلب چهره ی موسس کارخانه علی الخصوص اگر خیلی قدیمی باشد مانند گز کرمانی برای جعبه چاپ می شود
 • سال تاسیس

خدمات پس از چاپ به صورت طلا کوب و برجسته در اکثریت این جعبه دیده شده است. طرح خاتم کاری استفاده شده در این بسته بندی نمادی از جلوه های هنری و صنایع دستی ایران از دیرباز می باشد به دلیل قدمت ۴۵۰ ساله گز و اصالت آن از این طرح هنری زیبا بر روی ظاهر یک جعبه مقوایی استفاده می‌کنند.

ارزیابی قیمت جعبه مقوایی بسته بندی گز

اصولاً جعبه‌های گز به دلیل تعداد معین شده از قبل برای بسته بندی دارای ابعاد عمومی یا مشخصی می باشند و برای تولید از جنس مقوای ایندربرد به صورت ثابت استفاده می‌کنند، طرح و رنگ چاپی و تیراژ در محاسبه قیمت تاثیر گذار است. پس برای ارزیابی قیمت به چند نکته باید توجه کرد:

 • ابعاد
 • جنس مقوا
 • منقسم و نوع آن
 • روکش سلفونی – نایلکس یا پلاستیک
 • طراحی و چاپ
 • خدمات پس از چاپ
 • تیراژ
 • حمل و نقل

کارتن گز صادراتی و فله ای ۴ درب

کارتن گز صادراتی و فله ای 4 درب

کارتن معمولی بدون چاپ یا با چاپ فلکسویی که نام برند بر روی آن چاپ شده است و ۳ – ۵ لایه با تحمل وزن ۵ تا ۷ کیاوگرم را دارد، داخل آن گز را به صورت فله قرار می‌دهند و به قنادی، آجیل فروشی و فروشگاه برای فروش به صورت کیلویی و باز ارسال می کنند. کارتن مادر درنظر گرفته شده برای این بسته بندی مقوایی به این صورت میباشد که با ابعاد بزرگ، لایه بندی مقاوم و تحمل وزن بالا، تعداد جعبه های مقوایی سایز کوچک تا متوسط را درون آن به صورت چیدمان تخته موم عسل زنبورداری در تعداد ۱۸ تا ۲۰ تایی قرار می دهند.

سوالات پر تکرار

گز آردی را اگر در بسته بندی اولیه تکی پلاستیکی به علت محدود شدن آرد، قرار ندهیم هنگام بسته بندی مقوایی چه پیشنهادی دارید؟

شما میتوانید ابتدا یک منقسم مقاوم و بهداشتی در نظر گرفته پس از قرار دادن گز داخل جعبه بر روی آن سلفون بکشید.

آیا جعبه با ابعاد و طرح ۳ بعدی برای صادرات گز مناسبه؟

بله بعلت علاقه مندی کشور های همسایه و اروپایی به این نوع خوراکی شیرین سفارش جعبه اختصاصی و خدمات پس از چاپ ویژه بر روی آن شاید هزینه ای را به وجود آورد که برایتان مقداری سنگین باشد امابا اطمینان از کیفیت گز و بسته بندی متناسب می شود گفت که با اولین فروش سرمایه شما به جیبتان باز میگردد، این یک ضمانت در قبال محصولات صادراتی ست.

در مدل جعبه گز کشویی داخلی آن از چه جنسی ست؟

هر جنسی که مدنظر و سلیقه ی خودتان باشد امابیشتر برای جلوه نمایی از نوع مقوای متالایز طلایی یا نقره ای استفاده می کنند.

صحبت پایانی

ایده ی نیاز به یک جعبه مقوایی، بسته بندی و تولید گز از ۴۵۰ سال پیش در بین تولیدکنندگان، کارگاه گز سازی و بعدها کارخانه کارتن سازی رواج پیدا کرد، حالا در انواع مختلف طرح، رنگ و اشکال هندسی در بازار برای ارائه به مصرف کنندگان وجود دارند. جعبه یک معرف با تمام ویزگی های فیزیکی و بصری کالای داخل خود است پس با تکیه بر تجارب متخصصین کارخانه کارتن سازی یک معرفی نامه جذاب محصول خود برای عرضه درداخل و خارج از کشور در نظر بگیریم.

۳.۵/۵ - (۲ امتیاز)

4 دیدگاه برای “جعبه مقوایی بسته بندی گز به همراه کارتن صادراتی آن

 1. هادى نصرآبادي گفته:

  جعبه مقوایی گز با چاپ طرح برجسته ۲۰۰ تا میخوام برای پسته ٢٨ درصد، اماده دارید یا باید سفارش بزنم ؟

  • الهه خدایار گفته:

   درود آقای نصرآبادی، جعبه های آماده، بدون چاپ و یا با طرح عمومی می باشند شما می توانید سفارش خود را برای جعبه با چاپ و طرح همراه خدمات برجسته به صورت اختصاصی ثبت کنید و هم چنین حداقل تولید در این نوع سفارشات تیراژ ۱۰۰۰ تایی می باشد.

    • الهه خدایار گفته:

     درود جناب امیرپور
     به دلیل اینکه کارخانه تولیدی کارتن هستیم امکان تولید و ارزیابی قیمت تعداد ۱۰۰ عدد بسته بندی سفارشی که شما عرض کردید، وجود ندارد. اگر تعداد بسته بندی مورد نیاز خود را به تیراژ ۱۰۰۰ تایی برسانید امکان تولید و ارزیابی با قیمتی مناسب برای شما فراهم خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *