مقوای کرافت چیست؟ دلیل محبوبیت آن در صنعت چاپ و بسته بندی چه میباشد؟

کاغذ و مقوای کرافت

مقوای کرافت ساخته شده از خانواده کاغذ های کرافت می باشد این نوع کاغذ هنگام تولید و خمیر پالپ شدن طی یک فرآیند با افزودن یک سری ترکیبات شیکیایی به نوع کرافت پرکاربرد تبدیل شده است. با نگاهی دقیق تر به روند تولید آن میتوان این گونه گفت که ابتدا تنه ی درختان (انواع چوب از جمله درخت کاج صمغی) برای خمیر شدن و تولید کاغذ آماده می‌شوند، درون تنه درختان دو ماده ی لینگین و سلولز وجود دارد به دلیل اینکه لینگین کاغذ خوبی تولید نمی کند با افزودن سولفید و هیدروکسید سدیم آنرا از سلولز تفکیک می کنند.

پس از آنکه خمیر چوب به خمیر کاغذ تبدیل شد دوباره با اضافه کردن و مخلوط کردن یک سری ترکیب شیمیایی آنرا به دو مسیر کاغذ کرافت سفید شده و کاغذ کرافت خام یا قهوه ای هدایت می‌کنند.

۴ مدل کاغذ کرافتی

 1. قهوه ای: بعد از خمیر شدن با اضافه کردن ترکیبات شیمیایی لیگنین از آن کاسته شده و سلولز باقی مانده که در نتیجه استحکام بیشتر داشته و کاغذی با رنگ قهوه ای روشن تا تیره تولید میشود.
 2. سفید: کاغذی استاندارد در مرحله ی خمیر شدن توسط یک ترکیب شیمیایی سفید شده و مناسب برای هر گونه چاپی ست. به دلیل رنگ سفید نمایش گرافیکی بهتری دارد و در زبان لاتین آنرا با نام OysterBoard  نیز صدا میزنند.
 3. بازیافتی: حاصل بازیافت کارتن، جعبه، کتاب و هر چیزی که منشاء کاغذی دارد و دارای مقاومت کمی میباشد.

۴.مخلوط : ترکیبی از کاغذ کرافت دست اول و نوع بازیافتی که مقاومتی به اندازه ی همان کاغذ کرافت خام دارد.

کاربرد

حال که متوجه ساخت و انواع مدل کاغذ کرافت شدید چند مثال پرکاربرد از آن را به شما می گوییم. کاغذ یا مقوای کرافت در هر شکل و اندازه ای می تواند در کارخانه کارتن سازی به صورت رول و شیت ظاهر شود از نوع معمولی و مسطح آن گرفته تا نوع موجدار فلوتینگ، این نشان دهنده ی انعطاف پذیری و تنوع گرماژ در مقوای کرافت می‌باشد.

 1. مناسب برای تولید جعبه بسته بندی
 2. انواع کاغذ کادو
 3. نوشت افزار و ست اداری
 4. هوا و فضا
 5. چاپ تصاویر عکاسی شده
 6. کاغذ دیواری وغیره

جعبه سازی با کرافت

جعبه کرافت، بسته بندی مقوایی است که منعطف، چاپ پذیر و سازگار با محیط زیست میباشد.  به علت ترکیبات غیر سمی، بی بو، بدون آلودگی و کم بودن کربن در صنعت چاپ و بسته بندی جهت جعبه سازی از آن استفاده بی شماری می شود و دارای ارزش بالایی در صنایع مختلف از تولید تا بسته بندی می باشد هم چنین استاندارد های آژانس حفاظت ملی کاغذ کرافت را تایید کرده است.

جعبه کرافتی یک بسته بندی ارزان، سبک، مستحکم، ایده آل برای حمل و نقل است که به دو مدل تقسیم میشود: جعبه یا کارتنی که در آن تمام لایه بندی از جنس مقوای کرافت باشد یا فقط بعنوان لایه ی میانی فلوتینگ از آن استفاده شود. مدل دوم همان جعبه سایز متوسط تا کوچک ساخته شده با یک ورق کرافت که تنها در گرماژ متفاوت است و به دو صورت چاپدار یا بدون چاپ تولید می شود.

جعبه مقوایی کرافت

یکی از ویژگی های مقوای کرافت این است که هوا از میان بافت کاغذی آن به راحتی عبور نمیکند و میتوانید در قالب یک بسته بندی برای غذا، گرما را درون خود به خوبی حفظ کند که این مسئله در بسته بندی فست فود رستوران ها و کافه ها، در جعبه پیتزا یا مقوای کرافتی چاپدار و نوع نازک آن برای دورپیچ کردن ساندویچ و همبرگرد کاربرد بسیاری دارد.

همین خاصیت بافت کرافت باعث می شود که وقتی یک ظرف شکستنی را درون بسته بندی ساخته شده از مقوای کرافت قرار می دهیم هنگام تغییر دما و سرد و گرم شدن آسیب نبیند.

طراحی بر روی مقوا کرافت

این مقوا از نظر زیبایی نزدیک به رنگ های موجود در طبیعت است یعنی یک بسته بندی با تم طبیعت برای محصول شما که تداعی کننده رنگ خاک، درختان، میوه ی مخروطی شکل درخت کاج و غیره میباشد این موضوع به تنهایی خود حس خوبی را به مخاطب القا می‌کند.

در مواردی مانند انواع جعبه های سایز کوچک، جعبه طلق دار، جعبه شیرینی، جعبه فست فود هنگام سرویس دهی و بیرون بر، پاکت کرافتی، شاپیبنگ بگ، هاردباکس و مابقی مدل های جعبه ای و بسته بندی مقوایی اگر بدون چاپ باشند تنها با اضافه کردن یک لیبل چاپی نام برند یا المان تزئینی زیبایی ظاهر بسته بندی شما کامل خواهد شد.

اما در مواردی مانند کارتن سایز بزرگ، کارتن مادر یا کارتن پستی از این مقوا بعنوان لایه ی بیرونی چاپدار عمومی یا سفارشی که بیشتر توسط دستگاه چاپ فلکسویی انجام می گیرد، استفاده می‌شود.

دلایل محبوبیت کاغذ کرافت

 • مقاومت در برابر تغییرات دمایی و افزایش دوام آنها برای حمل و نقل کالاهای ظریف مانند لوازم شیشه ای و شکننده، قطعات الکتریکی، لوازم با ارزش و غیره مناسب است.
 • به دلیل انعطاف پذیری در گرماژ مختلف می توان بعنوان فلوتینگ یا لایه‌ی موج دار در کارتن سازی استفاده کرد.
 • مقرون به صرفه به دلیل سبک بودن و بافت اولیه آن
 • چاپ پذیر بودن
 • هنگام فلوت بودن بعنوان نگهدارنده یا منقسم در جعبه و کارتن به دور محصول پیچیده می شود
 • مقوای بازیافتی ۱۰۰%
کاربرد در بسته بندی
 • بسته بندی محصولات فروشگاه و خرده فروشی
 • آنلاین شاپ
 • سرویس دهی غذا و بیرون بر (سینی پیتزا و بشقاب مقوایی یا جعبه های بدون درب فست فودی )
 • مواد غذایی
 • مرسولات پستی
 • بسته بندی تزئینی

تمامی مواردی که به آن اشاره کردیم در مدل و طرح چاپی بسیار متنوع تولید و چاپ می شوند که مورد استقبال تمامی کسب و کار ها و افراد گوناگون می باشد. کاغذ کرافت امروزه توانسته توجه زیادی را به خود جلب کند و به یکی از ساختار اصلی یک کارتن یا جعبه بسته بندی تبدیل شود.

سوالات شما عزیزان

کاغذ کرافتی همان کاغذ کاهی ست؟

خیر، کاغذ کاهی یا به اصطلاح روزنامه ای، کاغذی ست با گرماژ پائین که برای ساخت روزنامه از آن استفاده می کنند.

برای بسته بندی اولیه لباس و کفش از چه نوع کاغذ کرافتی استفاده می شود؟

کاغذ کرافت سفید با گرماژ پائین

پاکت کرافتی طلق دار هم تولید می کنید؟

بله، شرکت جعبه سازی هر بسته بندی با منشاء کاغذ را تولید و چاپ می کند.

جمع بندی

در آخر وقتی تمامی اطلاعات اعم از ساخت و تولید کاغذ کرافت تا کاربرد و بازیافت آن را مطالعه کرده اید می توانید بسته بندی خاص خود را با استفاده از این کاغذ توسط یک کارخانه کارتن سازی درخواست کنید و همچنین شما می توانید با مشاورین فروش و واحد طراحی از طریق تماس تلفنی و پیام رسان‌ها در ارتباط باشد، یادتان باشد مقوای استفاده شده در بسته بندی شما باید مانند راه حلی برای حفظ کیفیت محصول عمل کند.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *