بسته بندی

کارتن بسته بندی تخم مرغ از مدل 4 درب تا جعبه فانتزی

کارتن بسته بندی تخم مرغ

کارتن بسته بندی  تخم مرغ (Egg packaging or Egg carton) یک ساختار مقوایی برای چیدن تخم مرغ، محافظت از آنان هنگام حمل و جابجایی می باشد. این بسته بندی ها در نوع عمومی چاپ دار یا بدون چاپ و جعبه ای سفارشی یا فانتزی چاپ و تولید می گردند. هر دو شیوه ی ساخت این گونه می باشند که برای چیدمان تخم مرغ درون آن به سلولهای منحنی یا نیم دایره در تعداد معینی تقسیم شده اند و بافت داخلی آنها طوری می باشد که تخم مرغ به راحتی داخل آن به اصطلاح می نشیند و احتمالاً با درصد کمی تکان میخورند. با ما در ادامه همراه باشید تا کمی با دقت تر به آنها نگاه کنیم.

کارتن بسته بندی تخم مرغ و پیدایش آن

کارتن و یا جعبه ی تخم مرغ امروزه در اشکال مختلفی مورد توجه صنعت کارتن سازی، مرغداری، پخش تخم مرغ و خرده فروشی ها قرار گرفته است. طراحی و تبدیل یک ایده به یک انتخاب مناسب همیشه یک راه حل برای مشکلات بسته بندی انواع محصولات بوده است. حدود سال 1900میلادی تخم مرغ ها به صورت بسته بندی سبدی روی هم چیده یا ریخته می شدند، در آن زمان با استفاده از کالسکه و اسب آنها را از مرغدار به دست مصرف کننده می رساندند، مسیر طی شده ناهموار و بدون آسفالت بود که این مسئله باعث می شد تخم مرغ ها درون بسته بندی آسیب ببینند پس به فکر یک بسته بندی مستحکم و مطلبوب تا هرچه زودتر مانع ضرر کردن هر دو طرف بشوند.

در آن زمان شخصی که هتلدار بود همیشه از رسیدن تخم مرغ های شکسته به آشپزخانه هتلش ناراضی بود، خواهان یک بسته بندی مقاوم برای این موضوع شد یک طرح بسته بندی در لیورپول Raylite  موقتاً مورد آزمایش قرار گرفت بعد از آن ناشر روزنامه محلی به نام جوزف کویل ایده های طراحی بسته بندی تخم مرغ خود را برای حل مشکل هتلدار ارائه داد، طراحی کارتن تخم مرغ جوزف ساختار چند محفظه ای داشت که تخم مرغ ها را از هم جدا می کرد و بافت بالشت مانندی را برای آنها قرار داد، این طرح او، نظریه ی لیورپول را ارتقا داد.

تاریخچه کارتن بسته بندی تخم مرغ

جوزف کارتنهای تخم مرغ را با دست می ساخت و همین امر باعث شد تا در سال 1918 دستگاهی اختراع کند که این عمل را انجام دهد. درسال 1916 نشریه روزنامه خود را فروخت و به ونکوور برای ارتقا تجارت جدید خود رفت تا سال 1972 صدها میلیون کارتن تخم مرغ کویل برای جابجایی تخم مرغ تولید شد.

کارتن تخم مرغ متنوع در مدل

کارتن همانطور که می دانید از کاغذ بازیافتی یا لایه های مقوایی ساخته می شوند که بسته به وزن و ابعاد تخم مرغ ضخامت مقوا و لایه بندی آن مشخص می گردد. طرح چاپی بر روی این کارتن ها عموماً فلکسوگرافی و یکی است مانند تصویر یک تخم مرغ یا نام برند آن، هم چنین از نوع بدون چاپ آن نیز موجود می باشد.

این کارتنهای تخم مرغ در انواع زیر است:

 • چهار درب آمریکایی یا کارتن معمولی
 • کارتن صادراتی
 • استند کارتنی
 • کارتن مادر

چهار درب امریکایی یک کارتن چند لایه با ضخامتی متفاوت می باشد که چهار دیواره دارد و درب آن در امتدادد این دیواره ها تاشده و روی هم قرار میگیرد. کارتن صادراتی از نوع کارتن لمینی در دو مدل تک ردیف و دو ردیف می باشد، مدل استند کارتنی مانند یک نگهدارنده تخم مرغها را درون خود نگه می دارد و مناسب برای نمایشگاه طیور و فرآورده های آن می باشد. کارتن مادر یک کارتن باابعاد بزرگ که کارتن های کوچک تر را در اندازه های یکسان درون خود جا می دهد و همچنین کارتن ها در رنگ سفید و قهوه ای کرافتی تولید می شوند.

جعبه تخم مرغ و فانتزی بودن بسته بندی

تخم مرغ یک منابع غذایی بسیار پرکاربرد می باشد که برای هرقشری به نحوی مورد استفاده قرار می گیرد برای بسیاری از این مصرف کننده ها ظاهر بسته بندی و شکل آن نیز جالب و خواستنی است مانند زمانیکه داخل یک فروشگاه برای خرید وارد می شوید به سراغ قفسه ها می روید تخم مرغ هایی که درون یک بسته بندی با ابعاد و اشکال خاصی همراه یک طراحی مرتبط با مرغ و مرغداری قرار دارند، برایتان جذاب تر می باشند و درذهن خود به این موضوع فکر می کنید که محصولی با این المان های بسته بندی و اطلاعات کامل درج شده بر روی آن حتما به روند رشد و تولید این محصول هم توجه کافی شده است و تازگی و سلامت برای تامین کننده آن یکی از اصول های رعایت شده هنگام  تولید و عرضه بوده است.

کارتن بسته بندی فانتزی تخم مرغ

امروزه در بحث جعبه های تخم مرغ به دلیل طرح های بسیار و خلاقانه، به آنها لقب فانتزی بودن داده اند این جعبه ها به صورت صادراتی نیز تولید می شوند که معرف فرهنگ و تولید محصولی ارگانیک از یک کشور می باشد.

جعبه های تخم مرغ مانند کارتنی آن از لایه های مقوایی ساخته شده است با این تفاوت که به دلیل سایز کوچک تر از لایه مقواهای مختلف استفاده می شود که هرکدام چاپ پذیری خاص خودشان را دارند و نمای متفاوت تری از نوع کارتنی آن نشان می دهند، جعبه های تخم مرغ در انواع گوناگونی بر حسب نیاز و سلیقه ی بازار هدف و تامین کننده تولید می شود.

 • جعبه ی طلقی یا پنجره ای
 • جعبه کیبوردی
 • جعبه دسته دار
 • جعبه ی کشویی
 • جعبه ی تلسکوپی

جعبه ی طلقی به گونه ای طراحی شده است که تخم مرغ های داخل آن از یک محفظه پنجره مانند قابل دیدن می باشند. جعبه ی کیبوردی، درب آن بروی بدنه متصل است و توسط گوشواره ها در هم قفل می شوند. جعبه ی دسته دار یک بسته بندی به همراه دستگیره ای مناسب برای حمل آسانتر، جعبه کشویی مانند جعبه ی کبریت دو جز دارد که تخم مرغ ها درون آن قرار می گیرد و به داخل جز بیرونی هل داده میشود، مدل تلسکوپی یا زیره رویه، درب آن سرخود می باشد و تخم مرغ ها داخل کفی چیده می شوند.

خدمات پس از چاپ در بسته بندی تخم مرغ

در کارتن های تخم مرغ خدمات چاپی انجام نمی گیرد به دلیل اینکه محصولی مشخص از یک مرغداری می باشد که تنها سلامت آن مهم می باشد و نیاز به درج تمام جزئیات بر روی کارتن و جلوه نمایی آن نیست، اگر دقت کرده باشید تخم مرغ های داخل این بسته بندی اکثراً تاریخ تولید و انقضاء، نام برند را بر روی خودشان مهر می زنند.

برش در این نوع بسته بندی ها به صورت دایکات و خط و چاک می باشد، هنگامی که برای تامین کننده، طراحی و شکل هندسی بسته بندی حائز اهمیت باشد برش در تولید بسته بندی با استفاده از دستگاه دایکات انجام می گیرد. بسته بندی یک مسئله مهم در تحویل تخم مرغ با کیفیت به مصرف کننده یا خریداران است. وظایف بسته بندی کارتنی – جعبه ای تخم مرغ به این صورت می باشد.

 • جلوگیری از نفوذ باکتری ها و آلودگی ها به سطح بافت پوسته تخم مرغ
 • ایجاد محیطی مناسب و عایق رطوبت برای تخم مرغ ها
 • جلوگیری از ایجادد دمای بالا کهباعث خرابی تخم مرغ می شود
 • مانع خرد شدن و آسیب دیدن احتمالی هنگام جابجایی و حمل ونقل

در نظر داشته باشید تخم مرغ ها برای سالم ماندن نیاز به اکسیژن دارند پس باید بسته بندی به نوعی باشد که این امر رعایت شود. موادی که در ساخت کارتن یا جعبه استفاده می شود، تمیز و بدون بو تا از آلودگی احتمالی جلوگیری کنند، تخم مرغ یک مواد غذایی است که تازگی و سالم ماند آن برای خریدار و مصرف کننده مهم مباشد. برای انتخاب یک بسته بندی مناسب فاکتورهایی را باید رعایت کرد که به شرح زیر می باشد.

 • حفظ و نگهداری تخم مرغ ها با همان کیفیت اولیه
 • استحکام هنگام حمل و نقل
 • گنجایش یا ظرفیت کافی
 • مقاومت هنگام شرایط آب و هوایی
 • هزینه

در مواردی دیده شده است که برای بسته بندی داخل این کارتن ها کاه گندم یا کاه خرد شده بعنوان منقسم یا نگهدارنده می ریزند تا از تکان خوردن تخم مرغ ها جلوگیری کند. می توان برای درج اطلاعات از برچسب و لیبل ها بر روی جعبه و کارتن استفاده کرد که این برچسب می تواند شامل توضیحاتی مانند اندازه، وزن تخم مرغ ها، نام مرغداری یا تولید کننده، نحوه ی نگهداری و خوراک مرغ هم چنین تولید و انقضای مصرف آن.

خاتمه

بسته بندی تخم مرغ از سالهای پیش در بین مردم رواج داشته است از همان زمان اولین و مهم ترین مسئله مقاومت کافی این نوع بسته ها بود به همین دلیل به سراغ کارتن و مقوا آمده اند تا هم از بافت سخت آن برای محافظت و بافت نرم که همان فلوت های بالشتی می باشند بعنوان نگهدارنده استفاده کنند. شرکت های کارتن سازی متعددی در این زمینه فعالیت دارند اگر به دنبال با تجربه ترین آنها برای خرید ، سفارش یا استعلام قیمت هستید پیشنهاد میکنیم در مرورگر کارتن سازی یا جعبه سازی را جستجو کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

سوالات متداول

1.قیمت انواع کارتن تخم مرغ به چه عواملی بستگی دارد؟

مدل کارتن، جنس مقوا، ضخامت مقوا، ابعاد کارتن، چاپ عمومی – سفارشی یا بدون چاپ و تیراژ سفارش داده شده.

2.وزن جعبه تخم مرغ  صادراتی مقوایی چه اندازه است؟

بستگی به وزن تخم مرغ ها با این دید که سایز تخم مرغ ها متغیر است و نوع ریز و درشت دارند، باید بسته بندی را انتخاب کرد که توان تحمل وزن آنها را داشته باشد، به همی نعلت پاسخ این سوال همیشه یک عدد ثابت نیست.

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “کارتن بسته بندی تخم مرغ از مدل 4 درب تا جعبه فانتزی

 1. سحر آشتيان گفت:

  كارتن بسته بندي تخم مرغ سه لايه با چاپ عمومى در ابعاد استاندار به تيراژ ١٠٠٠تا ميخوام، مدت زمان توليد تا تحويل چندروزه؟

  1. الهه خدایار گفت:

   درود خانم آشتیان، از زمان ثبت سفارش تا تحویل هفت روز کاری زمان میبرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *