تأثیر کارتن پستی در صنعت پست و ارسال مرسولات

تأثیر کارتن پستی در صنعت پست و ارسال مرسولات

تأثیر کارتن پستی در صنعت پست و ارسال مرسولات بسیار حائز اهمیت میباشد چرا که بهترین و امن ترین نوعی که میتوان مرسولات را به دست مشتریان و مصرف کنندگان رساند، بسته بندی آنها در جعبه و کارتن های پستی است.

امروزه صنعت پست در سراسر ایران و جهان جایگاه خاصی پیدا کرده و پیشرفت های بسیاری داشته است. با آمدن اپیدمی کرونا آنلاین شاپ ها گسترش یافت و استفاده از پست و ارسال مرسولات چندین برابر افزایش پیدا کرد در کنار این پیشرفت، بکارگیری جعبه و کارتن مناسب جهت بسته بندی مرسولات نیز بسیار حائز اهمیت می باشد.

تأثیر کارتن پستی در صنعت پست و ارسال مرسولات

کارتنی که برای پک کردن انواع مرسولات پستی استفاده می شود کارتن پستی نام دارد که در اداره پست در سایزهای مشخص موجود بوده و انواع محصولات را برای ارسال به نقاط مختلف کشور و جهان درون آنها بسته بندی می کنند. این نوع کارتن ها باید تا حدودی محکم و مقاوم باشند تا در اثر ضربه های ناشی از حمل و نقل آسیب ندیده و محصول درونشان دچار مشکل نگردد.

انواع کارتن پستی

تأثیر کارتن پستی در صنعت پست و ارسال مرسولات به گونه ای است که بدون بسته بندی امکان ندارد زیرا پک مانند یک پوشش عمل کرده و محصول را درون خود حفظ می کند، پس بکارگیری کارتن پستی متناسب با محصول اولین و مهمترین اصل در ارسال مرسولات می باشد.

کارتن های پستی از دو نوع کارتن سه لایه و پنج لایه تهیه و تولید می شوند. کارتن پستی ۳ لایه برای بسته بندی محصولات با وزن و ابعاد کم و کارتن پستی ۵ لایه برای پک کردن کالاهای سنگین و سایز بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.

کارتن ها از لایه های مسطح (لاینر) و فلوت ( ورق کنگره دار) تولید می گردند که جنس هر کدام از این لایه ها متفاوت می باشد.

پرکاربردترین لاینرها عبارتند از کرافت، تست و ایرانی که بیشترین نوع لاینرهای مورد استفاده در تولید کارتن پستی از جنس تست و ایرانی می باشند. کارتن های سه لایه از دولایه ورق مسطح و یک فلوت و کارتن پستی پنج لایه از دو فلوت و سه ورق مسطح تهیه می شوند.

برای سفارش کارتن پستی اولین نکته دانستن ابعاد و وزن محصول می باشد که با توجه به این نکات، کارتن مناسب را انتخاب می کنند.

کارتن ها در دو رنگ قهوه ای و سفید تولید می شوند که بیشتر برای کارتن پستی از کارتن قهوه ای استفاده می گردد.

ابعاد و سایز کارتن پستی

ابعاد کارتن پستی

کارتن های پستی در ابعاد و اندازه های مشخص، از سایز ۱ تا ۹ تهیه و عرضه می شوند که هر تولیدکننده و فروشنده با توجه به نوع، ابعاد و وزن محصولش یکی از سایزهای این کارتن پستی ها را انتخاب می کند.

کارتن پستی سایز ۱/ ۱۰*۱۰*۱۵

کارتن پستی سایز ۲/ ۱۰*۱۵*۲۰

کارتن پستی سایز ۳/ ۱۵*۲۰*۲۰

کارتن پستی سایز ۴/ ۲۰*۲۰*۳۰

کارتن پستی سایز ۵/ ۲۰*۲۵*۳۵

کارتن پستی سایز ۶/ ۲۰*۲۵*۴۵

کارتن پستی سایز ۷/ ۲۵*۳۰*۴۰

کارتن پستی سایز ۸/ ۳۰*۴۰*۴۵

کارتن پستی سایز ۹/ ۳۵*۴۵*۵۵

کوچکترین سایز کارتن پستی ۱ و بزرگترین کارتن پستی سایز ۹ می باشد. کارتن پستی سایز ۱ تا ۴، از جنس سه لایه و ۵ تا ۹ پنج لایه هستند.

کارتن پستی ساده و چاپ دار

کارتن های پستی در دو نوع چاپ دار و بدون چاپ عرضه می شوند. متن پست ایران بر روی کارتن پستی یک نوع چاپ عمومی می باشد که بر روی اکثر کارتن های پستی انجام می گردد.

تأثیر کارتن پستی در صنعت پست و ارسال مرسولات

فلکسو نوعی چاپ است که به طور مستقیم بر روی کارتن ها انجام می شود این چاپ متشکل از یک یا دو رنگ بوده و بر روی اکثر کارتن های پستی چاپ می گردد.

برخی صاحبان محصولات و آنلاین شاپ ها کارتن پستی بدون چاپ سفارش می دهند و بعضی دیگر نیز خواهان چاپ نام و برند خود بر روی کارتن های پستی هستند.

باید گفت انجام چاپ مختص هر برند در فروش و معرفی محصول به مشتریان تأثیر بسزایی دارد زیرا کارتن پستی همانند یک بیلبورد عمل کرده و محصول درونش را به افراد مختلف معرفی می نماید.

آنلاین شاپ های زیادی بعد از شیوع کرونا شروع به کار کرده و یا کسب و کار خود را گسترش دادند که همین امر سبب ایجاد رقابت در زمینه فروش آنلاین شد، درج نام، برند و لوگو می تواند کمک بزرگی در جهت ایجاد موفقیت و فروش بیشتر محصول باشد.

اگر محصولی با کیفیت خوب ارائه شود و در کنارش نام تولیدکننده و فروشنده نیز بر روی کارتن پستی آن درج گردد مسلماً در ذهن مشتری ماندگار شده و حتی آن را به بقیه دوستان و اطرافیانش معرفی می کند، پس اگر صاحب آنلاین شاپ هستید و می خواهید به فروش چشمگیری برسید در ابتدا باید محصولی باکیفیت تهیه کرده و سپس آن را درون کارتن پستی محکم و مقاوم همراه با چاپ برندتان بسته بندی و عرضه کنید تا اینگونه به چشم آمده و نظر مشتریان را به محصول خود جلب نمایید.

کارتن پستی سفارشی

کارتن های پستی عموماً به شکل کارتن چهاردرب و در سایزهای معین عرضه می شوند بعضی از تولیدکنندگان می خواهند محصولشان را در بسته بندی خاص و منحصر به فرد ارائه دهند بنابراین با توجه به ابعاد محصولشان کارتن پستی خاص، سفارش می دهند.

معمولا کارتن پستی سفارشی در مدل کیبوردی تولید می گردد، بر روی این کارتن ها چاپ و طرح مختص به تولیدکننده درج می شود. استفاده از کارتن ۳ لایه و یا ۵ لایه در تهیه کارتن پستی سفارشی بستگی به ابعاد و وزن محصول و نظر و سلیقه مشتری دارد.

همانطور که گفتیم چاپ روی کارتن پستی ها فلکسو می باشد ولی برای کارتن پستی سفارشی می توان چاپ افست نیز بکار برد این نوع چاپ را نمی توان مستقیماً روی کارتن درج کرد بنابراین آن را روی مقوا چاپ می کنند سپس مقوای چاپ شده را روی کارتن می چسبانند که با این روش کارتن لمینت می شود، کارتن های لمینتی تنوع رنگ و طرح بیشتری نسبت به کارتن های فلکسویی دارند.

قیمت کارتن پستی

تعرفه کارتن پستی در شرکت های کارتن سازی متفاوت می باشد ولی بطور کلی برای بدست آوردن قیمت کارتن پستی جنس لایه های کارتن، چندلایه بودن آن، چاپ دار باشد یا خیر و تیراژ را در نظر می گیرند.

ارزان ترین کارتن پستی، کارتن سه لایه بدون چاپ می باشد، هر چقدر ابعاد کارتن کمتر و تیراژ سفارش شده بالاتر باشد قیمت کارتن پستی پایین تر می آید.

سفارش در تیراژ بالا رابطه مستقیم با کم شدن قیمت کارتن پستی دارد زیرا در تعداد زیاد، هزینه تولید کمتر و قیمت دور چاپ پایین تر می آید و همچنین می توان از رول به جای شیت ورق استفاده کرد که هزینه مناسب تری دارد، همه این موارد در پایین آمدن قیمت کارتن پستی در سفارش بالا مؤثر می باشد.

خرید کارتن پستی در کرج و تهران

اگر ساکن تهران و یا کرج هستید و با توجه به نوع شغلتان نیاز به کارتن پستی دارید می توانید با شرکت های کارتن سازی که در این زمینه فعالیت دارند تماس گرفته و با دادن ابعاد مدنظرتان جعبه پستی مناسب محصولتان را تهیه نمایید یا اینکه به سایت این شرکت ها مراجعه کرده و در قسمت فروشگاه با انتخاب سایز کارتن پستی که مورد نیازتان است ثبت سفارش کرده و خرید خود را انجام دهید.

کارتن پستی یکی از اساسی ترین نکات در گسترش صنعت پست می باشد زیرا بدون بسته بندی امکان ارسال مرسولات وجود ندارد، استفاده از کارتن های مناسب که در طی مسیر بتوانند به خوبی از محصول محافظت کرده و له و دفرمه نشوند می تواند اولین قدم در عرضه بهتر محصولات و بالارفتن آمار فروش آنلاین شاپ ها باشد.

۴.۵/۵ - (۴ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *