دوخت کارتن با چسب و منگنه [ تفاوت و ویژگی ها ]

دوخت کارتن لب چسب و منگنه 01

دوخت کارتن با چسب و منگنه یکی از نیاز های بسته بندی برای سرهم کردن و به شکل جعبه در آوردن ورق های مقوایی برای محصول می باشد. دوخت کارتن مرحله ی پایانی روند تولید یک کارتن بسته بندی است که برای پایداری و ماندگاری یک بسته بندی جهت محافظت از کالا و اجسام داخل آن انجام می گیرد.

دوخت کارتن به دو دسته ی لب چسب و منگنه تقسیم می شود که هر کدام از اینها عملکردی متفاوت با متریالی گوناگون دارند در ادامه به شما ویژگی، مزایا و معایب آنها را می‌گوییم و شما میتوانید با در نظر گرفتن نیاز بسته بندی محصول خود تصمیم بگیرید که کدام شیوه ی دوخت کارتن مناسب است. دوخت کارتن جز عواملی ست که به دلیل ایجاد ایمنی برای کالای شما به حفظ برندینگ و حضور همیشگی شما در بازار هدف کمک به سزایی می‌کند.

اتصال کارتن توسط لب چسب

چسباندن لبه های یک کارتن بسته بندی توسط دستگاه لب چسب و گاهاً به صورت دستی توسط فرچه رنگ انجام می گیرد، زمانی که تقاضای بسته بندی مقوایی به شکل کارتن و جعبه در جهان افزایش پیدا کرد تمامی صنایع نیازمند، به دنبال راهی برای ارائه بهتر محصول خود به بازار بودند به طور مثال در سال ۱۴۰۱ حدود ۷۵ هزار تن کارتن صادراتی در ایران تولید و صادر شده است و سرانه مصرف کارتن و جعبه مقوایی در کشورمان ۹ و ۳ کیلوگرم میباشد از این ارقام و آمار می توان به راحتی متوجه ی نیاز بسته بندی در زندگی روزمره هر انسان و کسب و کاری شد.

چسب کاری لبه های کارتن توسط دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتومات لب چسب در کارخانه و کارگاه های کارتن سازی انجام میگیرد، در بعضی موارد کارگاه تولید کارتن و جعبه با کمبود بودجه و کمبود فضا برای دستگاه لب چسب مواجه است که توسط فرچه و به صورت دستی فرآیند لب چسب را انجام میدهند و به نسبت نوع صنعتی و اتومات دارای ضایعات و هدر رفت چسب بیشتری میباشد. در کارخانه کارتن سازی دستگاه نیمه اتوماتیک لب چسب پس از پر کردن مخزن چسب و نوشتن دستورات در برد دستگاه مانند تعداد ورق و مقدار چسب و غیره، دستگاه شروع به کار میکند. این دستگاه در یک ساعت تعداد ۵۰۰۰ هزار کارتن را چسبکاری می کند.

انواع چسب کارتن

چسب بر پایه آب: مقاومت خوب به نسبت مایع بودن، حلال در آب، سازگار با محیط زیست، توانایی اتصال به طیف گسترده ای از انواع بافت های مقوایی در صنعت چاپ و بسته بندی

چسب سیلیکات (چسب نشاسته): کربوهیدرات طبیعی، مقاومت در حرارت بالا، مقاوم در برابر آب، به دلیل منشاء سلولزی که دارد چسبندگی خوبی را برای بافت های سلولزی کاغذ و مقوا فراهم می کند.

چسب M: ایجاد اتصال قوی در لبه های کارتن، بی رنگ، شفاف

تمامی این چسب ها مناسب برای انواع چسب کاری کارتن سینگل فیس، کارتن های سه لایه تا هفت لا، جعبه های مقوایی (دارویی – لوازم آرایشی بهداشتی و غیره ) می باشند. عملکرد دستگاه چسب به این صورت می باشد که غلطک آغشته به چسب بر روی لبه ی ورق کارتنی قرار میگیرد و کارتن بسته بندی چسبکاری شده و لبه ها به یکدیگر متصل میشوند. دستگاه لب چسب نیمه اتوماتیک عملکردی ساده سرعت زمان بالا و از هدر رفتن چسب و افزایش ضایعات کارتن جلوگیری میکند هم چنین سرعت چسب زنی در کارتن دایکاتی به دلیل نظم برش انجام شده، زیادتر از مابقی کارتن بسته بندی می باشد.

دستگاه منگنه زن کارتن بسته بندی

این دستگاه مکانیکی و با کمک نیروی انسانی فرآیند دوخت کارتن توسط پرچ سوزن منگنه به ورق کارتن را انجام میدهد، سوزن منگنه از جنس فلز و بیشتر آلیاژ مس است. این دستگاه قدرتی به اندازه ی پرچ کردن کارتن هفت لایه که شامل ۱۴ ورق مقوایی ست را دارد و مناسب برای بسته بندی انواع محصولات با حجم زیاد می باشد.

دوخت کارتن و استحکام در بسته بندی

دوخت کارتن باعث مقاومت بسته بندی هنگام حمل و نقل و جابجایی میشود زیرا با ایجاد اتصال محکم بین دیواره های کارتن و درب آن مقاومتی در برابر آسیب، دفورمگی و پارگی جعبه یا کارتن ایجاد می کند. هر چه دقت و کیفیت در نوع دوخت کارتن رعایت شود کارتن بسته بندی مرغوب تر برای بسته بندی خواهید داشت.

مزایا و تفاوت اتصال با چسب و منگنه

لب چسب

  • یکی از ویژگی کارتن و جعبه بسته بندی که دوخت کارتن توسط چسب در آنها انجام گرفته، ظاهری تمیز و مرتب سبب حفظ زیبایی یک بسته بندی برای محصول شما میباشد.
  • جعبه های چسب دار به راحتی روی هم چیده میشوند زیرا هیچ منگنه ای بیرون نزده است که در چیدمان و پک کردن قبل از سرهم کردن، به بافت مقوایی یکدیگر آسیب برسانند.
  • چسب های استفاده شده حلال در آب میباشند که دوستدار محیط زیست و هنگام بازیافت ضایعات کارتن باعث کوتاه تر شدن مسیر بازیافت کارتن می شوند.
دوخت کارتن لب چسب

دوخت کارتن لب چسب در کنار مزایا که گفتیم معایب خودش را نیز دارد به اندازه ی منگنه مقاومت و دوام ندارد به خصوص اگر در معرض رطوبت یا دمای شدید قرار بگیرد.

دستگاه لب چسب

منگنه

  • اتصال کارتن با منگنه به این صورت است که منگنه ی فلزی در امتداد لبه ها درکنار هم پانچ میشوند و در مواردی برای اطمینان هنگام تحمل وزن بالا منگنه را به صورت دوبل انجام می‌دهند.
  • برای جابجایی، بسته بندی، تحمل فشار وزن بالای محصولات و اجسام سنگین ایده آل میباشد.
  • منگنه فلزی از جنس ضد زنگ مانند مس در طول زمان ضعیف یا از بین نمی رود حتی اگر در معرض دمای شدید و رطوبت قرار بگیرند.
  • گزینه ی خوبی برای محصولات و کالاهایی که برای تایم زیادی در انبار روی هم قرار میگیرند.
دوخت کارتن منگنه

کارتن منگنه ای دارای معایبی نیز هستند. سوزن یا خوراک منگنه در مواردی کمیاب از سطح جعبه یا کارتن، دفورمه شده (کج شده) و بیرون می زند حتی اگر از نظر ظاهری مشخص نباشد حالت نوک تیز و برنده آن ممکن است هر آسیبی به کارتن های دیگر و دست انسان هنگام بارگیری و تخلیه بار، برساند.

کاربرد کارتن چسبی و منگنه ای

کارتن مناسب برای بسته بندی اقلام و کالاهایی با وزن نسبتاً سبک می باشد که هنگام بسته بندی کردن، جابجایی و جعبه گشایی باید احتیاط کرد تا کوچکترین آسیب و خراشی به آن نرسد. یک انتخاب مطلوب برای حمل و نقل در مسیر های کوتاه و بدون نیاز به انبار و ذخیره سازی است.

اگرمحصولات شما از آن دسته محصولاتی است که بسته بندی تا لحظه ی بازگشایی توسط خریدار دست نخورده بر روی قفسه فروشگاه خوراکی، مغازه لوازم آرایشی و بهداشتی، داروخانه و غیره باقی می‌ماند لب چسب باعث مرتب به نظر رسیدن جعبه بسته بندی محصول شما، حفظ شکل ظاهری برندینگ و در نهایت تصویر سازی منظم و ماندگار در ذهن مصرف کننده میشود. زمانی که صحبت از بسته بندی محصولات سنگین مانند کارتن لوازم خانگی ( یخچال، گاز، ماشین لباسشویی، تلویزیون و …)، قطعات صنعتی و غیره میشود کارتن منگنه ای به پشتیبانی از محصولات شما از طرف کارخانه کارتن سازی پیشنهاد می شود.

سوزن منگنه کارتن بسته بندی موقع انبار کردن زنگ نمی زنه؟

شما می توانید سوزن منگنه ای مسی برای بسته بندی خود سفارش دهید.

بسته بندی مد نظرم هست که دوخت کارتن نداشته باشه آیا همچین تولید میشه؟

بله، در مدل کارتن و جعبه کیبوردی به هنگام سرهم کردن و جعبه شدن از هیچ گونه چسب یا منگنه ای استفاده نشده است.

دوخت منگنه به طرح چاپی آسیب می زنه ؟

خیر هنگام منگنه کردن فقط لبه های کارتن توسط دستگاه پرچ میشود.

سخن پایانی

به طور کلی انتخاب بین کارتن چسبی و دوخت با منگنه به عوامل مختلفی از جمله: وزن و اندازه، محصول یا اجسام مورد نظر، ظاهر بسته بندی یا همان چاپ، طول مسیر حمل و نقل، انبار گردانی، شرایط آب و هوایی که کارتن یا جعبه در معرض آن قرار خواهد گرفت. در کارخانه کارتن سازی مجموعه ای از جعبه و کارتن های مقوایی مناسب برای بسته بندی محصولات و اجسام هم گام با نیاز و در خواست شما وجود دارد، شما میتوانید برای تصمیم گیری نوع دوخت کارتن خود با کارشناسان فروش ما از طریق تماس، ارتباط برقرار کنید و با در نظر گرفتن تمامی جوانب به قیمت تمام شده ی بسته بندی مقوایی همراه با کیفیت بالا درخور کالای تولید شده و بودجه ی برنامه ریزی شده، برسید.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *