جعبه دارویی و کاربرد آن در صنعت داروسازی + کارتن مادر

کارتن دارویی

جعبه دارویی و انواع بسته بندی دارو به همراه طراحی و چاپ آن جزئی از خدمات کارتن سازی کارتن ساز میباشد و از آنجایی که تهیه و تولید جعبه دارویی با سلامت افراد جامعه در ارتباط است از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

بسته بندی دارویی

جعبه دارویی معمولا از جنس کاغذ مقوایی تولید می شود و در تولید این جعبه ها بحث سلامت و بهداشت اهمیت زیادی دارد زیرا به طور مستقیم با سلامت انسانها در ارتباط هستند.

بیشتر بدانید: محاسبه آنلاین قیمت کارتن

این جعبه ها جهت نگهداری داروهای مختلف تولید می شوند و توجه به اینکه هیچگونه آلودگی نداشته باشند امری مهم در تولید این جعبه ها می باشد. معمولا مقوا ایندربرد در تولید این جعبه ها به کار می رود زیرا مقوا ایندربرد بهداشتی است واز بقیه مقواها برای بسته بندی داروها مناسب تر است ولی مقوای پشت طوسی و گلاسه نیز گاهی در مواقعی که دارو به طور مستقیم با جعبه در ارتباط نباشد استفاده می شود.

جعبه دارویی معمولا از جنس کاغذ مقوایی تولید می شود و در تولید این جعبه ها بحث سلامت و بهداشت اهمیت زیادی دارد زیرا به طور مستقیم با سلامت انسانها در ارتباط هستند. این جعبه ها جهت نگهداری داروهای مختلف تولید می شوند و توجه به اینکه هیچگونه آلودگی نداشته باشند امری مهم در تولید این جعبه ها می باشد.

بیشتر بدانید: جعبه دارویی و انواع بسته بندی دارو

معمولا مقوا ایندربرد در تولید این جعبه‌ها به کار می رود زیرا مقوا ایندربرد بهداشتی است واز بقیه مقواها برای بسته بندی داروها مناسب تر است ولی مقوای پشت طوسی و گلاسه نیز گاهی در مواقعی که دارو به طور مستقیم با جعبه در ارتباط نباشد استفاده می شود.

جعبه دارویی

همانطور که در بالا گفتیم داروها در سه نوع جعبه مقوایی بسته بندی می شوند که درادامه راجب این مقواها توضیحاتی می دهیم:

مقوای ایندربرد: این مقوا دو رو سفید می باشد قابلیت چاپ بالایی دارد بطوری که هر دو طرف آن میتوان چاپ را انجام داد و از نظر بهداشتی گزینه ی مناسبی برای بسته بندی دارو می باشند.

مقواها  گرماژ مختلفی دارند که در نظر گرفتن گرماژ مقواها بستگی به وزن محصولی که باید درون جعبه قرار بگیرد و سلیقه ی مشتری که ضخامت مقوای مصرفی را چه مقداربخواهد دارد.

مقوای پشت طوسی: این مقوا در مواردی که دارو دارای پوششی است که به طور مستقیم با مقوا تماس ندارد مورد استفاده قرار می گیرد، تنها یک طرف این مقوا قابلیت چاپ دارد. مقوای گلاسه: این نوع مقوا جنسی براق دارد و گاهی برای بسته بندی داروهای کودکان استفاده می شود که شکلی جذابتر به بسته بندی بدهد و کودکان با دیدن شکل و ظاهر زیبا وجذاب بسته بندی به خوردن دارو ترغیب شوند

مقوای گلاسه: این نوع مقوا جنسی براق دارد و گاهی برای بسته بندی داروهای کودکان استفاده می شود که شکلی جذابتر به بسته بندی بدهد و کودکان با دیدن شکل و ظاهر زیبا وجذاب جعبه به خوردن دارو ترغیب شوند.

چاپ و طراحی جعبه‌های دارویی

چاپ و طراحی در تولید کارتن دارویی اهمیت بالایی دارد زیرا تصاویر ورنگ های جذاب در تولید جعبه ها باعث جذب مشتری ها می شوند و در ایجاد بازار رقابتی دارو تاثیر فراوان دارند. چاپ نوشته ها روی جعبه‌های دارویی باید خوانا و مناسب نوع دارو باشد و در مورد محتوای درون جعبه توضیحات کوتاه و کاملی را بدهد.

جعبه های مقوایی دارو

طرح ها و رنگ ها نیز باید تا حدودی نشان دهنده نوع داروی درون جعبه و دیگر مشخصات مربوط به دارو باشند. چاپ بر روی جعبه ی بسته بندی داروها به سه صورت انجام می شود چاپ سیلک، چاپ افست و چاپ دیجیتالی.

برای تولید جعبه‌دارویی حتما نیاز به مجوز شرکت داوریی می باشد تا بتوان جعبه ها را تولید کرد ونام دارو، نشانی شرکت،  ترکیبات دارو، تاریخ تولید و انقضاء را بر روی جعبه ها چاپ نمود.

چه مواردی را باید در تولید وچاپ جعبههای دارویی در نظر گرفت؟

  • چاپ و طرح ها مطابق استانداردهای بین المللی باشد.
  • از رنگ هایی که برای سلامتی ضرری ندارند استفاده شود.
  •  پلمپ ها و لیبل هایی که اصل بودن دارو را تایید میکنند به کار برده شود. در تولید باید از مقواهای بهداشتی استفاده کرد زیرا با سلامت اشخاص در ارتباط است.

هدف از بسته بندی داروها چیست؟

هر دارویی نیاز به دستور العمل مصرفی دارد که برای بیماران بسیار ضروری است و جعبه دارویی این نیاز را تا حدود زیادی برطرف می کند زیرا با چاپ روی جعبه و برو شورهای داخل جعبه بیمار از طریقه ی مصرف و عوارض ناشی از مصرف دارو مطلع می شود.

روی جعبه ها تاریخ تولید و انقضاء دارو چاپ می شود که بسیار مهم است. از طرف دیگر از نظر بهداشتی و سلامت بسته بندی داروها بسیار حائز اهمیت می باشند تا دارو بدون آلودگی به دست مشتری برسد.

سوالات متداول

در ساخت جعبه‌های دارویی از چه مقواهایی استفاده می شود؟

 در ساخت جعبه های دارو بیشتر از مقوای ایندربرد استفاده می شود و در مواردی که دارو به طور مستقیم با جعبه در ارتباط نیست از مقوای گلاسه و پشت طوسی نیز استفاده می شود.

قیمت جعبه‌های دارویی چگونه محاسبه می شوند؟

 قیمت جعبه ها با توجه به ابعاد جعبه، جنس مقوا و گرماژ ان محاسبه می شود.

ایا چاپ و طرح بر روی این گونه از بسته بندی درب دارویی اهمیت دارد؟

باید گفت بله، چاپ و طرح بر روی دارو نشان دهنده ی نوع دارو، تاریخ تولید و انقضاء و دیگر مشخصات دارو می باشد و همچنین در جذابیت جعبه ها و فروش بیشتر انها در بازار کمک می نماید.

درباره ی شرکت کارتن ساز

شرکت کارتن ساز با تولید جعبه‌های دارویی مناسب و شکیل در صدر تولیدکنندگان جعبه‌ دارویی قرار دارد. طراحان ما با ارائه بهترین و زیباترین طرح ها به شما در ارائه بهتر محصولاتتان در بازار رقابتی کمک می نمایند. جهت مشاوره و ثبت سفارش با مشاوران شرکت کارتن ساز تماس حاصل نمایید.

۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *